Jednodenní výstup na El Capitan - nejvyšší stěnu v Národním parku Yosemite

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jenom málokterý horolezec by neznal pojem "El Capitan". Jde o kolmý a téměř kilometr vysoký skalní útvar, jehož horolezecký výstup zabere několik dní. Narozdíl od jiných slavných horolezeckých ikon má zde trekař možnost stanout na vrcholu. Cesta není jednoduchá, takže zvažte svoje možnosti. 30 kilometrů v prašném terénu a za sucha není legrace.

Z cesty Tioga Rd do kempu Tamarack Flat vede velmi špatná cesta. Navíc je přehrazena závorou o které nevíte jestli ji můžete zvednout a projet a nebo ne. Odtud je to do kempu 5 kilometrů.

Vlastní výstup na El Capitan začíná v Tamarack Flat a vrchol je odsud vzdálen 13 kilometrů. Až do Cascade Creek vede dlážděná cesta jedlovými a borovými háji.

Přejděte most Cascade Creek Bridge a pokračujte dolů se svažující cestou 'Old Big Oak Flat Road' asi 800 m. Poté odbočte podle cedule na 'El Capitan' doleva do stoupajícího kopce. To už je běžná turistická pěšina. Cesta stoupá přes kopec a potom klesá k Ribbon Creek. Držte se červených značek.

Z Ribbon Creek stoupá cesta na El Capitan Gully, odkud je výhled na El Capitan. Pokračuje stále do kopce i když tentokrát už nad hranicí lesa. Napojíte se na cestu, která vede od Upper Falls. Tudy budete sestupovat z vrcholu dolů. Ješte kousek a už uvidíte hromady kamenů označující vrchol. Cesta z kempu až na vrchol trvá zhruba 4 hodiny.

Tady se můžete rozhodnout a vrátit se tou samou cestou nebo pokračovat v sestupu dále na Upper Falls pohodlnou cestou lesem. Pokud se rozhodnete jít tudy pak se připravte ješte na výstup Eagle Rock a posléze prudký sestup až k vodopádům. Tento sestup je jeden z nejprudších v parku vůbec, takže pozor na kotníky.

Směrové body:

      1. Tamarack Flat Campground (0 kms, 0 kms, 1924 m.n.m)
      2. Cascade Creek bridge (3.5 km, 3.5 km)
      3. Yosemite Valley's north rim trail or El Capitan trail (1 km, 4.5 km)
      4. Creek crossing (5 km, 9.5 km)
      5. Ribbon Creek (1.5 km, 11 km)
      6. El Capitan Gully (1 km, 12 km)
      7. El Capitan summit (1.3 km, 13.3 km, 2347m)
      8. Eagle Rock fork (5 km, 18.3 km)
      9. Upper Falls (4 km, 22.3 km)
      10. Sunnyside campground (5.7 km, 28 km, 1220 m.n.m)

Charakteristika:
Už jenom z pohledu času se jedná o náročný trek, budete muset vstávat opravdu brzo abyste předešli výstupu ve spalujícím vedru. Podobně jako všude jinde v parku je nutné s sebou nést dostatek vody.

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Tamarack Flat Campground

Čas: 10 h

Vzdálenost: 28 km

Voda a jídlo:
Jídlo je nutné nést si s sebou. Vodu můžete nabrat po cestě, ovšem je nutné mít vodní filtr. Pokud jej nemáte, budete muset nést poměrně dost vody s sebou.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky
Jedná se o jednodenní trasu, žádné rezervace ani poplatky nejsou třeba.