Four Mile Trail - Čtyřmílová vyhlídka Yosemitského parku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Panorama YosemitJedním z nejznámějších a nejprofláklejších vyhlídkových míst v Yosemitech je Glacier Point. Leží ve výšce 2199 metrů a jak už to tak v USA bývá, dá se na něj dojet velmi pohodlně autem. Odsud z okraje skály můžete přehlédnout spoustu významných ikon tohoto parku jako Yosemite Falls, Half Dome, Vernal Falls, Nevada Falls nebo Clouds Rest.

Hned vedle parkoviště najdete obchod se suvenýry a nezbytnou restauraci, kde se většina amerických a jiných turistů snaží adrenalinově svačit či obědvat s výhledem na prakticky celé centrum parku. Pokud máte turistického ducha a chtěli byste se i trochu projít pak tak můžete učinit ve dvou směrech. Trek není okružní, takže buď půjdete nahoru a nebo dolů. Případně je možné jít jej tam i zpět, ale půjdete stejnou cestou, která překonává 975 m převýšení na 4.5 mílích (7.2 km), což je slušná porce. My jsme se rozdělili výpravu na fyzicky zdatné a líné čímž nám odpadl problém jak se dopravit z Glacier Pointu zpět pro auto. Líná polovina vysadila borce na dolním konci treku a přepravila auto na Glacier Point. Potom se již stačilo jen potkat uprostřed, předat si klíčky od vozu a trek absolvovali všichni. Znamenám, že jsem byl součástí líné skupiny.

Popíšu tedy trek sezhora, a pokud by jej někdo chtěl jít opačně, může si přečíst článek od konce ;). Směrem z Glacier pointu začnete sestupovat po asfaltovém chodníčku v borovém lese. Sestup není zpočátku prudký a většina cesty vede po úbočí hory, takže máte neustále výhledy na krásy parku. Hluboká propast pod Vámi nepřestává připomínat kilometrové převýšení, které budete muset zdolat. Pokud si myslíte, že na takto frekventovaném místě není možné zahlédnout divokou zvěř, pak je opak pravdou. Svědectví skupiny našich fyzicky zdatnějších protějšků to jen potvrzuje. Medvěd, který cestu přeběhl asi 3 metry před nimi byl prý docela zajímavý zážitek.

Postupně se cesta začne měnit v prudký sestup po kamenitých serpentýnách, které jsou tu a tam potažené asfaltem a scházíte dolů do suché a pichlavé flóry. Pokud se do parku vydáte v létě, bude Vám ztrpčovat namáhavý sestup i pálící sluníčko. Poslední necelý kilometr je borovicovým a sekvojovým lesem a končí na louce, kde přes silnici můžete své unavené a opálené tělo opláchnout v řece. Kempy v Yosetmitu sprchy nemají, takže každodenní hygiena je zde zastoupena koupelemi v řekách. Dělají to tak prakticky všichni, kdo nebydlí v hotelích.

Jedním směrem a obzvláště potom dolů je to příjemná a pěkná procházka s úchvatnými výhledy. Pokud si to ovšem dáte oběma směry, dostanete náročný trek na celý den.

Náročnost: poměrně náročný výstup překonávající značné převýšení na krátké vzdálenosti;

 

Čas: nahoru 2,5 - 3 hodiny, dolů 2 hodiny.

Místo nástupu: z okružní jednosměrné silnice vedoucí v centru parku. Nástupní místo je označeno velkou cedulí.

 

yosemite_02.jpg yosemite_05.jpg yosemite_10.jpg
yosemite_12.jpg
yosemite_15.jpg

Foto: Yosemitský národní park, Kalifornie, USA - TREKY.CZ