Národní park Jotunheimen - domov obrů v Norsku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jotunheimen_06.jpgNazývají jej domovem obrů a ne neoprávněně. Je nejenom místem, kde se tyčí ty nejvyšší vrcholy Norska, ale je domovem nejvyšších hor Severní Evropy. Skalnaté a rozeklané vrcholy, mohutné hory, jejichž svahy sestupují do zelených údolí protkaných modrými říčkami a ledovcovými jezery s průzračnou a opravdu velmi chladnou vodou.

Národní park Jotunheimen je i samotnými Nory uznáván jako jedna z nej oblastí pro říční rybolov a vysokohorskou turistiku. Rozkládá se na více jak 4000 čtverečních kilometrech a průvodci uvádějí více jak 250 horských vrcholů okolo 2000 m. Status národního parku získal královským výnosem z roku 1980.

Jotunheimen je situován mezi údolím Ottadal na severu, údolím Sjodal na východě, Vinstervatnem, jezery Bygdin a Tyin na jihu a Sognefjordem na západě.

Do fauny národního parku můžeme počítat klasické zástupce norské divočiny jako soby, losy, jeleny a rosomáky. Zdejší ledové říčky jsou bohaté na pstruhy a právě to činí park zajímavým nejen pro turisty.

Výčtem zajímavostí ale tímto nekončíme. Za zmínku určitě stojí dva  nejvyšší vrcholy Severní  Evropy, které se tyčí do výšky bezmála 2500 metrů: Galdhopiggen a Glittertind. Ten byl původně nejvyšší horou diky vysoké sněhové čepici. O prvenství jej připravilo, to že díky oteplování se výška ledovce snížila a Galdhoppigen jej tak předběhl.

Jotunheimen je území, kde na Vás snad víc než kdekoliv jinde dýchne krása norské divočiny. Snad každý kdo norsko navštívil může potvrdit, že kdykoli se vzdálíte od civilizace dostaví se zvláštní pocit jakéhosi splynutí s přírodou a člověka zničeho nic přepadne touha zůstat v té divočině a třeba alespoň na čas poznat život ve zdejších drsných podmínkách.

Na území Jotunheimenu jsou tyto pocity ještě umocněny 2000 metrů vysokými horami, které Vás obklopují. A věřte mi pokud vystoupíte na některou z nich byť uprostřed léta, budete mít při pohledu na zasněžená pole a skalnaté vrcholky  pocit, že jste v Himalájích. Chybí snad už jen ten nedostatek kyslíku.

 

Jotunheimen_01.jpg Jotunheimen_02.jpg Jotunheimen_05.jpg
Jotunheimen_08.jpg
Jotunheimen_11.jpg Jotunheimen_12.jpg
Jotunheimen_13.jpg
Jotunheimen_14.jpg Jotunheimen_15.jpg

Foto: Národní park Jotunheimen, Norsko - TREKY.CZ