Hřeben Besseggen - přechod hříčky přírody za jeden den

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jotunheimen_17.jpgPokud už máte v Jotunheimenu za sebou výstup na nejvyšší vrchol Norska a přemýšlíte co dál, tak rozhodně nevynechejte výšlap na hřeben Besseggen. Jeho atraktivita spočívá nejen díky výhledu na zasněžený národní park Jotunheimen, ale především na úzkou šíji Besseggenu, oddělující tyrkysové vody jezera Gjende (velké množství ledovcových plavenin) od ponuře tmavé vody jezera Bessvatnet. Z hřebene pak máte tuto černobílou podívanou jako na dlani.

Východiskem je chata DNT (Norská asociace horské turistiky) v Gjendesheimu, kde je možno i zaparkovat. Nutno říci, že během slunečných dnů se parkoviště brzy naplní a poté vám nezbývá, tak jako nám, zastavit na parkovišti za odbočkou z hlavní silnice č.51, na kterou odbočíte asi 20 km před městečkem Lom. Zde se opět setkáte s důmyslným samoobslužným placením parkovného, které by v našich zeměpisných šířkách asi dlouho nefungoval. Cesta se vám prodlouží sice téměř o 2 km, ale na druhou stranu si můžete prohlédnou krásné peřeje na řece Sjoa.

Cesta je od chaty velmi dobře značena a za pěkného počasí nemáte kam zakufrovat. Jen na rozcestí na Glitterheim se držte více vlevo k strži Veltloyfti. Cesta má stále charakter vysokohorské stezky se sutí a kameny. V srpnu, kdy jsme toto místo navštívili, už byla bez sněhových polí. Po necelých dvou hodinách se dostanete na náhorní plošinu Veslefjellet, po které se trochu zdlouhavě dostanete až ke kamenné mohyle s opravdu úchvatnými rozhledy na obě jezera. Jezero Gjende vypadá jako dlouhá nudle (18 km dlouhé, ale v nejširším místě má 1,2 km) s krásnou tyrkysovou barvou (průvodce píší o smaragdové), které je v kontrastu s opravdu pochmurně vyhlížejícím temnými vodami Bess-vatnetu. Po Bessegenu pak klesáte po panoramatických místech k šíji Bandet, která tvoří nejužší skalnatý hřebínek mezi jezery. Pokud máte dostatečně širokoúhlý objektiv, tak tuto kontrastní podívanou můžete nejlépe zachytit právě z těchto míst. Od Bandetu vás již čeká klesání podél jezer Bjornboltjorna k chatě Memurubu.

Z Memurubu je nejsnadnější návrat pomocí lodní dopravy (30 min.) zpět do Gjendesheimu, kde si také při startu předem zjistěte jízdní řád, ať nejste nemile překvapeni. V opačném případě vás čeká dlouhá, zarostlá a blátivá stezka podél jezera Gjende. Pokud chcete vidět jen to nejzajímavější a chcete šetřit síly i peníze za loď na další program, tak se s klidným svědomím obraťte již na Bandetu zpět a vraťte se po stejné cestě.  

Náročnost: technicky i fyzicky snadné, je zbytečné se vydávat za špatného počasí, protože právě výhledy jsou tím největším lákadlem

Čas: Do Memurubu počítejte s 5 hodinami, přeci jen je co fotit, zpět doporučuji využít lodní přepravu.

Jak se tam dostat: Z parkoviště u chaty Gjendesheim


Jotunheimen_16.jpg

Foto: Národní park Jotunheimen, Norsko