Čtyřdenní trek přes klenoty parku Jotunheimen

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jotunheimen_03.jpgMezi nejvyššími vrcholy Norska, strhujícími pohledy na ledovec, přes hluboká údolí ve kterých burácejí řeky s peřejemi. Malý človíček v zemi obrů. Tak si možná budete připadat na treku, který zahrnuje opravdu to nejkrásnější z celého národního parku Jotunheimen, jehož jméno v překladu opravdu zemi obrů znamená.

Charakteristika:
Velmi náročná trasa s velkým převýšením, která obsahuje pohyb po ledovci a sněhových polích. Rozhodně ji absolvujte za hezkého počasí, jinak je to doslova sportovní výkon bez výhledu. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné jedince. Stačí pouze běžné trekingové vybavení, ale dobré pohory jsou naprostou nutností. Část trasy půjdete ve sněhu, který tu leží celoročně.

Trasa:
Juvasshytta - Spiterstulen - Glitterheim - Memurubu - Gjendesheim

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Pokud cestujete autem, je nejlepší zaparkovat ve městě Otta a pokračovat autobusem přes městečko Lom na chatu Juvashutta, kam jezdí autobus.
Z konce treku, chaty Gjendesheim, jezdí autobusové spojení zpět do města Otta.

Čas: 4 dny

Vzdálenost: 66 km

Ubytování:
Je možné se ubytovat na chatách, nicméně pokud budete mít vlastní stan, výrazně ušetříte.
U chat Juvasshytta a Spiterstulen je kemp.

Voda a jídlo:
Pitnou vodu naberete po cestě z potoků, jídlo si musíte nest s sebou, nouzově lze dokoupit na chatách.

Kdy vyrazit:
Konec Června - Září

Rezervace a poplatky:
Budete platit za ubytování u některých chat, a také za první den, kdy je nutné vzít si průvodce při přechodu ledovce na Galdhoppigen.
Ceny a časy, kdy organizovaná výprava vyráží najdete zde: http://www.juvasshytta.no/english/
Rezervujte si výstup na Galdhoppigen dopředu, jedná se o velmi populární výstup. Nezapomeňte při rezervaci zmínit, že jdete pouze na vrchol. Dál budete pokračovat jinou cestou k chatě Spiterstulen.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:


1. Den Juvasshytta - Galdhoppigen - Spiterstulen (10 km; 7 h)
Cesta začíná ráno na chatě Juvashytta, kdy se po snídani vydáte s průvodcem na nejvyšší vrchol národního parku Galdhoppigen. Výstup na vrchol vede přes ledovec s puklinami a správa parku považuje výstup bez navázání za velmi rizikový.

2. Den: Spiterstulen - Glittertind - Glitterheim (19 km; 7-8 h)
Cesta stoupá údolím směrem k druhému nejvyššímu vrcholu Norska - Glittertindu. Pokud vám nebude přát počasí, zvolte alternativní cestu, která Glittertind obchází z jihu. Tato etapa končí u chaty Glitterheim. Na vrcholu Glittertindu leží ledovec, ale pro jeho zdolání nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Pukliny tu nejsou.

3. Den: Glitterheim - Memurubu (21km; 7-8 h)
Cesta vede přes horský průsmyk Hestlægerskaret s výhledy na Besshø a Besseggen. Poté pokračuje dolů okolo břehu jezera Russvatn na chatu Memurubu.

4. Den: Memurubu - Besseggen - Gjendesheim (16km; 5 h)
Od chaty Memurubu stezka stoupá nahoru na hřeben Besseggen, který nabízí překrásné výhledy na jezera Gjende a zbylé území parku Jotunheimen.

 

Jotunheimen_08.jpgJotunheimen_15.jpg Jotunheimen_14.jpg

Foto: Národní park Jotunheimen, Norsko - TREKY.CZ