Národní park Canaima - Venezuela

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Národní park Canaima na jihovýchodě Venezuely inspiroval anglického spisovatele Sira Arthura Conana Doyla k napsání románu "Ztracený svět". Park obsahuje desítky stolových hor, které se zvedají v oblasti Guyanské vysočiny. Tyto úchvatné hory, jež jsou nazývány Tepui, byly tvarovány erozí během milionů let a nabízejí opravdu nevšední podívanou.

Vrcholy tepui jsou domovem značného počtu endemitů - organismů vyskytujících se pouze na jednom místě na světě. Zvýšený vlhkost umožňuje růst mechu na skalnatém povrchu a ten se tak stal domovem pro mnoho nových a odlišných živočisných a rostlinných druhů. To napomohlo tajemné pověsti hory a udělalo z ní místo, kam se sjížděli badatelé a dobrodruzi z celého světa.

Prvním, kdo oblast tepui navštívil byl německý badatel Robert Schomburg v roce 1853, nicméně na vrcholu stanula až britská výprava v roce 1884.

Park je také domovem jedné z největších turistických atrakcí Venezuely - Andělských vodopádů (Angel Falls). Voda padající z výšky 979 metrů padá z vysoké hory a smáčí tropické lesy v údolí. V parku se nachází vícero jiných vodopádů, z nichž většina obklopuje jezero Canaima Lagoon, které proslavila zejména jeho načervenalá barva, pocházející ze zde přítomných minerálů.

Z Caracasu se do parku dostanete letem přes Ciudad Bolivar na březích řeky Orinoko. Vodopády se nacházejí 4 hodiny jízdy lodí odsud. Možné jsou lety helikoptérou nebo 6-ti až desetidenní pěší treky, které jsou však poměrně náročné.