Monte Roraima - šestidenní trek do ztraceného světa

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Pro mnoho lidí vyznávající trekking je tenhle trek zařazen hodně vysoko na seznamu vysněných destinací. Pokud jste četli román "Ztracený svět" od Sira Arthura Conana Doyla, budete při prvním pohledu na tuhle horu vědět, že to je ono - náhorní plošina, jež byla tektonickou činností vyzvednuta vysoko nad okolní svět. Díky tomu zde přežila populace dinosaurů a dalších pravěkých zvířat.

I když je to naneštěstí jen námětem zajímavé a strhující knihy, fauna na Mt. Roraima je velmi specifická a podobné druhy živočichů a rostlin neuvidíte nikde jinde na světě.

Z malé indiánské vesničky Paraitepui budete stoupat celkem 12 hodin, než dosáhnete vrcholu náhorní plošiny. Těchto 12 hodin je rozděleno do dvou dní. Snažte se být v Paraitepui před polednem, protože po druhé hodině odpolední je zakázáno vyrážet na trasu. Do prvního kempu je to zhruba 5 hodin. Pokud to nestihnete, je možné v Paraitepui přespat, nicméně nepočítejte zde s nákupem jídla. Raději kupte zásoby v Santa Eleně.

Nezapomeňte na igelitové pytlíky a pytle, budete si muset odnést veškeré odpadky zpět včetně použitého toaletního papíru, takže se připravte na nejhorší :). Vhodná je i síťka proti hmyzu a silný repelent proti obtížnému hmyzu.

Charakteristika:
Trek je rozhodně výzva, čtyřhodinové stoupání v hlavní části je fyzicky vyčerpávající, nepříjemná je všudypřítomná vlhkost. Lezecké vybavení není třeba, běžná trekkingová výbava postačí.

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Trek začíná v indiánské vesničce Paraitepui, kam se dostanete po zhruba dvouhodinové jízdě autem z hraničního města Santa Elena de Uairén. Většina návštěvníků využije let do města Ciudad Bolivar a poté letí menším letadlem do Santa Eleny.

Čas: 6 dní (z toho 2 dny strávíte nahoře)

Ubytování:
Vezměte si dobrý stan a spacák, nahoře je zima. Dole naproti tomu jsou moskyti a komáři, takže síťka na hlavu a dobrý repelent se budou také hodit.

Voda a jídlo:
Jídlo je nutné koupit ve městě Santa Elena.

Kdy vyrazit:
Prosinec  - Duben (suchá sezóna)

Rezervace a poplatky:
Je nezbytné mít s sebou průvodce. Výstup na vlastní pěst není povolen a z hlediska bezpečnosti bych není ani doporučován. V podstatě máte dvě možnosti. Buď si přinesete celou trekkingovou výbavu s sebou a najmete si na skupinu o maximálním počtu 6-ti lidí průvodce v Paraitepui, nebo využijete organizované treky a zakoupíte si plný servis ve městě Santa Elena (pokud si to můžete dovolit, jděte do toho, dělá to většina lidí).   

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
1. Den: Paraitepui - kemp u Rio Tek nebo Rio Kukenan
2. Den: kemp - vrchol tepui (hory)
3 - 4. Den: prohlídka náhorní plošiny
5 - 6. Den: návrat zpět do Paraitepui.
Související články