West Highland Way - sedm dní západní skotskou divočinou

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Skotsko nabízí celkem čtyři velmi dlouhé trasy, které jsou uspořádány rovnoměrně. To umožňuje pěším přístup do hornaté divočiny plné historie. Trasu "West Highland Way" je možné zvládnout i za menší počet dní, ale sotva pak vychutnáte její krásy.

Charakteristika:
Stezka vede po starých cestách, vyšlapaných vojsky, pastevci a místními lidmi. Tradičně se jde od jihu k severu. Pokud nechcete jít po trase v davu, naplánujte si její začátek na pracovní den. Ideální je středa, neboť mnoho turistů vyráží z Milngavie o víkendu. Trasa je nenáročná, je však nezbytné mít s sebou nepromokavé oblečení, protože můžete snadno absolvovat celý trek v dešti. Na některých místech se vyskytují komáři, proto repelent s sebou.

Okruh: Ne

Doprava na začátek a konec treku:
Na začátek treku se dostanete vlakovým nebo autobusovým spojením z Milngavie. V Glasgow jsou dvě vlaková nádraží a vlak do Milngavie odjíždí z obou z nich. Interval je zhruba 30 min. Cesta trvá  asi půl hodiny. Vlaková společnost ScotRail.

Z konce treku - Fort William jede vlak i autobus do Glasgow. Autobus jede zhruba 3 hodiny, vlakem to trvá zhruba o hodinu déle a navíc je to dražší. Ceny si zjistěte předem u společnosti Scottish Citylink. Při rezervacích předem bývají slevy.

Čas: 7 dní

Vzdálenost: 152 km

Ubytování:
Na trase je mnoho možností ubytování. Ve Skotsku lze volně tábořit, pokud budete
rozumně dodržovat pravidla slušnosti a čistoty v přírodě.

Další možností je zůstávat přes noc v kempech, nebo v původních kamenných staveních zdejších obyvatel, v Bothies. Ty bývají velmi často zadarmo a obvykle tam potkáte společnost ostatních turistů, takže večery u ohně mohou být přínosné a zábavné. Pravidlem nocování v Bothies je připravit dřevo, které jste večer spálili a odnést si odpadky.

Voda a jídlo:
Jižní část treku prochází vesnicí, kde je možné dokoupit zásoby, zhruba každý den, v severní části trasy potom zhruba každé dva dny. Doporučuji s sebou nest zásoby na tři dny dopředu, abyste poté nebyli překvapeni, když by některý z obchůdků byl zavřený. Samozřejmostí je
Možnost stravování se v restauracích a hospodách, ale to si musíte sáhnout hlouběji do peněženky.

Vodu je možné brát kdekoliv. Z potoků, v kempech, na tábořištích.

Kdy vyrazit:
Celoročně, nicméně mimo sezónu dost často prší. V sezóně ovšem potkáte nespočetně vice lidí, takže si budete muset vybrat.

Rezervace a poplatky:
Mimo ubytování nejsou na trase žádné poplatky. Za kemp se platí zhruba 5 liber, za hostel 10-15 liber.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
Den 1: Milngavie - Drymen (19 km)
Den 2: Drymen - Rowardennan (24 km)
Den 3: Rowardennan - Inverarnan (22,5 km)
Den 4: Inverarnan - Bridge of Orchy (30 km)
Den 5: Bridge of Orchy - Kingshouse (20 km)
Den 6: Kingshouse - Kinlochleven (14,5 km)
Den 7: Kinlochleven - Fort William (22,5)