Cateran Trail - pětidenní okruh v samém srdci Skotska

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Cateran Trail je trek ležící v hrabstvích Pertshire a Angus. Vede přes horskými stržemi a soutěskami uvedených oblastí a měří plných 103 kilometrů. Trasa je vlastně okruh, který začíná i končí v městečku Blairgowrie v hrabství Pertshire (necelých 100 kilometrů od Edinburghu). Trek je velmi barvitý, zelené pláně místních vřesovišť s pokojně se pasoucím dobytkem střídá starobylou auru skotských vesnic.

Trasa není vedena nijak drsnou divočinou. Nikdy nejste od civilizace vzdáleni více jak 15 kilometrů a ani horské výstupy nejsou nijak exponované. Nejvyšší vrchol je pouhých 650 metrů nad mořskou hladinou. Trasa je pojmenována podle skupiny horalů Caterans, zlodějů dobytka, kteří zde působili v letech 1300 až 1600 našeho letopočtu. Povětšinou trek vede krajem, tak typickým pro Skotsko, přes lesy a vřesoviště, po pěšinách, polních a lesních cestách. Šťastlivci mají možnost zahlédnout některé zástupce místní zvířeny jako tetřevy nebo orly.

Okruh: ano;

Čas: 5 dní;a

Vzdálenost: 103 km;

Náročnost: nenáročný;

Itinerář den po dni:

Den I. (Blairgowrie - Kirkmichael) 25km
Začátek trasy (a vlastně i konec) je v městečku Blairgowrie, které se nachází cca 25 km od města Perth a 100 km od Edinburghu. Po opuštění Blagowrie stezka vede podél břehů řeky Ericht. Poté odbočí od řeky do vřesovišť k vesnici Bridge of Cally. Bridge of Cally je vyhledávaným zimním resortem a vstupní branou do Highlands, tedy místní vysočiny. Odsud cesta zamíří západní částí Strathardle, na pastviny bohatého údolí a mekkou dávných zlodějů dobytka. Toto horské údolí bylo obydleno již od doby bronzové právě pro štědrost podmínek na dobré živobití, jež poskytovalo. Kdysi bývalo domovem až pro 3000 obyvatel. Dnešní zašlou slávu chudě připomínají tři vesničky s krkolomnými názvy: Kirkmichael, Ballintuim a Enochdhu.

Den II. (Kirkmichael - Spittal of Glenshee) 12km
Etapa tohoto dne bude zajímavá tím, že zdoláte nejvyšší vrchol celého treku, jímž je Lairig Gail (650m). Poté budeme klesat až k vesnici Spittal of Glenshee. Spittal of Glenshee je mezi hikery populární místo, zejména kvůli místní kuchyni. Prý je Spittal útočištěm cestovatelů ještě od dob, kdy vlci dávali v okolních kopcích dobrou noc.

Den III. (Spittal of Glenshee - Kirkton of Glen Isla) 25 km
První část třetí etapy vede stezkou mezi vřesovišti a překonává občasné skalnaté úseky. Zbytek je po venkovských komunikacích.
Pokud budete mít dost sil, můžete v rámci dnešní etapy zdolat vrchol Mount Blair (744m), který se tím stane vlastně nejvyšším vrcholem. Rozhodně jej lze doporučit pro nádherný výhled do okolní krajiny.

Den IV. (Kirkton of Glen Isla - Alyth) 18km
V této části budete povětšinou mířit na jih a sestupovat z vysočiny do tzv. lowlands tedy nížin a luk. Cesta se klikatí lesy a loukami až ke statutárnímu městu Alyth, vlastně největšímu sídliští od té doby co jste opustili Blagowrie. Alyth je starobylé a pitoreskní město, ke kterému se váže nemalý počet legend a pověstí z doby krále Artuše. Mimo jiné se tvrdí, že za blízkém vrcholu Barry Hill měl pevnost král Mordred, který tu držel v zajetí královnu Guineveru, choť Artušovu.

Den V. (Alyth - Blairgowrie) 28km
Poslední den je nejprve ve znamení otevřené krajiny zelených vřesovišť a poté navštívíme zlatý hřeb - skupinu balvanů Heatheryhaugh přibližně nedaleko Blairgowrie.