Přírodní park Česká Kanada

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Česká KanadaČeská Kanada je malebným koutem české republiky, který svým zalesněním a vodními plochami připomíná oblasti kanadských lesů a jezer. I počasí je tu o něco drsnější a syrovější, než u nás obvykle bývá zvykem a tak pokud zrovna nemáte čas odletět do kanadské Alberty, můžete se vypravit zrovna sem. Její území najdete v jihovýchodních Čechách, poblíž Jindřichova Hradce. Největší část území pokrývá Novobystřická vrchovina, do které ve svém jižním cípu přechází vrchovina Českomoravská.

Česká Kanada byla vyhlášena přírodním parkem v roce 2004. Jeho celková rozloha činí 283 km čtverečných. Hlavním úkolem parku je zachovat izolovanost a čistotu zdejší přírody, plné rostlin a divokých zvířat. Průměrná nadmořská výška zdejší krajiny je zhruba 600 metrů nad mořem a nejvyšším bodem je kopec Vysoký  kámen (738 m). Severovýchodní hranice parku hraničí s přírodním parkem Javořická Vrchovina. Na opačném konci, tedy na jihozápadě, potom začíná chráněná krajinná oblast Třeboňsko, pověstná svými rybníky.

Park je pravým rájem pro ty, kteří hledají aktivní odpočinek v podobě turistiky a cyklistiky. Zalesněná oblast plná potoků, říček a vodních ploch nabízí opravdu mnoho zajímavých míst a pohledů. Díky svému charakteru a vyšší poloze tu však můžete najít i zimní sportovní vyžití. Na zdejších běžkařských trasách můžete objevovat park i v zimních měsících. Upravovaných běžeckých tratí je tu celých 200 km, a tak může být zajímavou změnou, vyrazit do zdejších končin.

Unikátní atrakcí je úzkokolejná trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, která se proplétá údolími a úbočími ve středozápadní části České Kanady. V létě na trať vyjíždějí parní lokomotivy, které dělají atrakci opravdu velmi oblíbenou.

 

Ceska_kanada_018.jpg Česká Kanada Česká Kanada
Česká Kanada
Česká Kanada Česká Kanada
Česká Kanada Hrad Landštejn Hrad Landštejn

Foto: Česká Kanada - TREKY.CZ