Českou Kanadou po stopách J.G. Grasela - celodenní výlet

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Česká KanadaVzdálenost: 16,5 km; Čas: 5-6 h

Česká Kanada je název pro chráněnou přírodní oblast, ležící na jihu České republiky, podél hranice s Rakouskem. Díky zdejšímu drsnému podnebí vyznačujícímu se nižšími průměrnými teplotami a vydatnými srážkami si tento kraj vysloužil svůj název.  Popisovaná trasa je naučnou stezkou, jež nás provede nejenom nejzajímavějšími částmi České kanady, ale i po stopách zdejšího zbojníka a lupiče Johanna Georga Grasela. Ten se narodil v roce 1790 v Nových Syrovicích v chudé rodině. Krajinu znal dokonale, pro úřady bylo téměř nemožné ho polapit. Podle pověstí to byl veselý chlapík, který, narozdíl od Jánošíka, bral stejně chudým jako bohatým. Dopaden byl až v roce 1818 na rakouském území a poté ve Vídni popraven.

Stezka začíná v obci Slavonice a končí v Dolním Bolíkově, odkud se zpět do Slavonic dostaneme vlakem. Celou dobu půjdeme po značené naučné stezce.

Trasa nejprve vede podél soustavy několika rybníků a poté začne stoupat ke Graselově sluji, jež je nejvyšším bodem trasy. Poté bude klesat k vodní pile Peníkov. Po cestě uvidíme několik skalních útvarů, Graselových kamenů.

Tím ale přehlídka dnešních zajímavostí nekončí, protože trasa vede dále k zámečku Malá Hluboká a údolím Bolíkovského potoka ke zbytkům Dolnobolíkovských Železáren, jež najdeme těsně před koncem dnešní trasy, železniční stanicí Dolní Bolíkov.

Charakteristika:
Nenáročná a krásná trasa, procházející nejkrásnějšími místy České Kanady

Trasa:
Slavonice - U velkého rákosního rybníka - Graselova sluj - Doubkův mlýn - Malá Hluboká - Dolní Bolíkov

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Slavonic je možné se dostat vlakem. Pokud jedete autem, nechte ho ve Slavonicích. Z konce trasy - Dolního Bolíkova se do Slavonic vrátíte vlakem.

Převýšení: 191 m

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

 

Česká Kanada Česká Kanada Česká Kanada

Foto: Česká Kanada - TREKY.CZ
Související články