Národní park Cotapata, Bolívie - encyklopedie klimatických pásem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

cotapata.jpgNárodní park Cotapata (Cotapata National Park) se nachází zhruba 20 km od hlavního města Bolívie - La Pazu. Díky svému rozličnému charakteru půdy ukazuje obrovskou rozdílnost několika ekosystémů. Vysokohorské louky and, rašeliniště, náhorní plošina Yungas, mlžné pralesy a vlhké ovzduší deštných pralesů.

Klima jednotlivých částí parku se mění podle nadmořské výšky, ve které se daná oblast nachází. A sloupec výškových metrů je opravdu vysoký. Od bezmála šesti tisíc do tisíc metrů. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším pásmem tedy činí téměř 5000 metrů, což nechává dost prostoru pro již zmíněnou různorodost jednotlivých klimatických oblastí které koexistují na ploše zhruba 600 čtverečných kilometrů. Geograficky zahrnuje území parku část pohoří Cordillera Real spolu s hlubokými kaňony, náhorními plošinami a okolní vrchovinou.

Pokud chcete poznat co nejvíc z tohoto národního parku, doporučuji jednu ze dvou nejkrásnějších vícedenních stezek, známých jako "Caminos del Inca", po kterých chodili inkové, místní obyvatelé z dávných dob. Lepší volbou bude patrně trek Choro, který přechází napříč parkem a nechává tak poznat jak vysokohorské pásmo zdejších And, tak teplé podnebí okolo řeky Huarinilla. Teplota stoupá spolu s tím jak klesáte z horských hřebenů do džungle a nezávisle na ročním období platí, že s každými sto výškovými metry klesne o půl stupně Celsia. Srážky jsou také různé. Zatímco na hřebenech naprší okolo 1000 mm za rok, v nižších částech parku jsou to hodnoty několikanásobně vyšší.

Na území parku je registrováno přes 800 rostlinných a 200 živočišných druhů, mnohé z nich jsou chráněné. Můžete tu narazit na medvěda andského, pumu, andského jelena, orly nebo opice titi.

 

el_choro.jpg el_choro2.jpg

Foto: Národní park Cotapata - Jan Miklín, www.janmiklin.cz