Perito Moreno - národní poklad Argentiny

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Perito_Moreno_10.jpgArgentinská Patagonie, kus země, jehož krásy lze sotva popsat. Fotografií sice obsáhnete obrazovou  stránku věci, ale už stěží zachytíte ledový vítr, který fouká do tváře a přináší sem tam náhodné kapky vody. Těžko někomu budete přibližovat pocity, které jste měli, když jste stáli tváří v tvář kilometrovému skalnímu bloku Fitz Roy, nebo když jste šlapali po kamenném poli k Torres del Paine.

Jednou z nezapomenutelných návštěv tohoto odlehlého, ale velmi krásného a populárního místa na zemi je ledovec Perito Moreno poblíž malého města El Calafate. Perito Moreno je prostě ikonou, kterou musíte vidět. Pokud jste jeli do Patagonie, pak jste jeli právě sem pak možná i někam jinam. Šedesát metrů vysoká kolmá stěna ledu, která roste z jezera Lago Argentino je opravdu něco, co nikde jinde neuvidíte.

Ledovce dnes vinou globálního oteplování kvapně ubývají a tak nás může potěšit, že tenhle neubývá. Ba naopak, roste ! Po několik let se snaží vlastními silami přehradit jezero Lago Argentino, aby se pak voda prodrala skrz a vzala si zpět co jí patří. Desítky metrů vysoké kusy ledu se bortí do jezera za ohlušujícího rachotu. Na tento okamžik čekají argentici po celá léta. "Ruptura", jak nazývají místní tuhle ojedinělou přírodní událost, je očekávána mnoha vědci, fotografy a dokonce ji přenáší argentinská televize.

Při běžném cestování je prakticky nemožné se do termínu Ruptury strefit a i kdyby jste to dokázali, pak vězte, že se k ledovci nejspíš nedostanete, neboť budou všechny dopravní možnosti plně obsazené. Ale nemyslím, že by vám to mělo vadit, případně odradit od návštěvy.

Už jen první pohled na "řeku" ledových bloků klikatící se ze vzdálených zamlžených hor je velmi působivý. Od ledovce fouká studený vzduch a dokresluje tak atmosféru drsné Patagonie. Ledovec v podstatě bez ustání pracuje, takže pokud tu strávíte nějakou dobu, buďte si jisti, že uslyšíte hlastité praskání a tření uvnitř masy ledu. Čas od času se krajní blok ledu utrhne a s rachotem podobajícím se hlasitému hromu se zřítí do ledových vod jezera. Pro představu o velikosti padajících bloků, si uvědomte, že odlamujcí se kusy ledu jsou velké jako nákladní automobil a padají k hladině jezera z výšky dvaceti metrů. Už chápete ?

Jak se tam dostat:
Perito Moreno leží zhruba 80 km od argentinského města El Calafate, které je jakýmsi centrem pro tuto oblast. Cestujete-li po Argentině nebo Chile místní autobusovou dopravou, je nejlepší domluvit si návštěvu ledovce přímo na autobusovém nádraží v El Calafate. Společností, které dopravují turisty k ledovci pomocí mikrobusů je tu několik. Mikrobusy nejprve staví u přístavu pro vyhlídkové lodě a poté pokračují dál k samotnému turistickému centru, které je u ledovce.

Pokud neplánujete výlet po ledovci, stačí vám na Perito Moreno půl dne. Autobusy vás vysadí u turistického centra odkud budete po schodech klesat až pod úroveň stěny ledovce. Rozhodně nečekejte, že budete u ledovce sami. Okruh, který vede z části po dřevěných schodech a chodnících, na kterých jsou odpočívadla s lavičkami. I přes to všechno jsem ale nezaznamenal pocity znechucení z komerce, které člověk na takovýchto místech občas mívá.

 

Perito_Moreno_01.jpg Perito_Moreno_02.jpg Perito_Moreno_03.jpg
Perito_Moreno_05.jpg
Perito_Moreno_07.jpg Perito_Moreno_08.jpg
Perito_Moreno_09.jpg
Perito_Moreno_06.jpg Perito_Moreno_04.jpg

Foto: Ledovec Perito Moreno, Argentina - TREKY.CZ