Čtyřdenní okruh pod Fitz Roy a Cerro Torre - opuštěnou částí Patagonie

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Výhled do Národního Parku Los GlaciaresPřestože Cerro Fitz Roy, jak říkají místní, měří „pouhých“ 3405 metrů, řadí se mezi neobtížněji zdolatelné vrcholy na světě vůbec. Jeho sestra Cerro Torre, jejíž špice je vidět hned za ním je na tom s pověstí mezi horolezci ještě hůř. Počasí v Patagonii je hodně drsné a hlavně nevyzpytatelné. Některé horolezecké výpravy prostě přijedou pod kopec a díky počasí jej nemusí za celou dobu pobytu ani uvidět.

Hora Fitz Roy se nachází blízko městečka El Chaltén v oblasti argentinské Patagonie. Svoji popularitu získala nejenom svým vzhledem, ale patrně také proto, že byla poprvé zdolána až v roce 1952 francouzem Lionelem Terrayem. Dodnes však horolezci považují zdolání Fitz Roye za něco vyjímečného.

I pro nás běžné smrtelníky bez horolezeckých ambicí nabízí tato hora krásné zážitky. I když o výstup na vrchol budete ochuzeni, trek okolo masivu je jedním z nejkrásnějších v Patagonii. Narozdíl od profláklého parku Torres del Paine tady žádné zástupy lidí nepotkáte a můžete si tak zdejší přírodu užít opravdu dosytosti.

Alfou i omegou na jakoukoliv výpravu nebo trasu v této oblasti je městěčko El Chaltén. Vsadil bych se, že vzniklo pouze jako podpora pro horolezce a turisty. Elektřinu pro toto město zajišťují čtyři dieselové generátory, které jedou nonstop. Pro mě neuvěřitelná záležitost.

Trasa: El Chalten - Campo Poincenot - Campo D'agostini - El Chalten;

Okruh: ano;

Čas: 3-5 dní;

Převýšení: součet převýšení na celé trase je zhruba 1000 m;

Vzdálenost: cca 65 km (záleží na jednodenních výstupech);

Náročnost: bez sněhových polí, výstup na Lago de Sucia je trochu technicky náročnější;

Jak se tam dostat: Autobusy do El Chalténu jezdí z El Calafate z hlavního autobusového nádraží pravidelně;

Kdy vyrazit
Nejlepším obdobím na absolvování treku je patagonské léto, což pro nás středoevropany znamená od prosince do března. Nicméně ani v tomto období nemáte nic jisté. Může se vám stát, že vrtkavý bůh patagonského počasí vám nedovolí vrchol Fitz Roye nebo Cerro Torre spatřit ani na okamžik.

Voda & jídlo:
Bezproblémově pitná z potoků a řek, jako ostatně v celé Patagonii. Jídlo není možné dokoupit nikde. Posledním obydleným místem je El Chalten.
 
Kempy:
Nebývají plné ani v sezóně a nejsou zpoplatněné narozdíl od těch v Torres del Paine. Nicméně z příslušenství v nich kromě řeky a trávy nenajdete prakticky nic.

Itinerář den po dni:
Trek je rozplánován do čtyř dnů:

Den 1:
El Chalten – kemp Campo Poincenot na úpatí Fitz Roye

Den 2:
Druhý den je příjemné zpestření, protože s sebou nebudete muset tahat a balit. Zůstaneme ještě jednou. přes noc v Campo Poincenot. Pokud noc slibuje ráno hezké počasí, vyražte před východem slunce na Lagunu de Los Tres na východ slunce. Ohnivá podívaná zvaná „Amanecel del Fuego“ je velmi působivá.

Pokud toho ještě nemáte dost, udělejte si výlet na Lago de Sucia. Pravděpodobně budete mít pro sebe celé nádherné jezero na tak dlouho jak jen budete chtít. Je to velmi příjemný relax.
Nocovat budete opět v Campo Poincenot.

Den 3:
Opustíme kemp a vydáme se opět s těžkými batohy směrem Laguna Torre pod špičatým vrcholem obávané hory Cerro Torre. Je zajímavé se udělat výlet okolo jezera, ale pozor, je to větší dálka než se na první pohled zdá. Dnešní noc strávíme v Campo D’agostini.

Den 4:
Návrat z Laguna Torre do El Chalténu.

 

Autobusem z El Calafate do El Chalténu Cestou pod Cerro Torre Cestou pod Cerro Torre
El Chaltén - kemp
Fitz Roy Fitz Roy
Ledovec u jezera Torre
Ledovec u jezera TorreVýhled na Monte Fitz Roy
Národní park Los Glaciares
Národní park Los GlaciaresLedovec u jezera Torre

Foto: Národní park Los Glaciares - Argentina