Rýzmberk, Nový Herštejn a Koráb - vydejte se krajem Domažlickým

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

ryzmberk_01Pojďte s námi na procházku krajem Domažlicka. Jen kousek od města samotného leží městečko Kdyně. Ideání startovní bod pro zhruba dvacetikilometrový okruh, který vás provede jejím okolím a navštíví dva nedaleké hrady, Rýzmberk a Nový Herštejn, a poté zamíří na rozhlednu Koráb. Těm, kterým se zdá trasa příliš dlouhá, nabízíme alternativu o poloviční délce.

Hrad Rýzmberk
Poblíž městečka Kdyně u Domažlic se na zalesněném vrchu tyčí hrad Rýzmberk. Hrad byl založen ve 13. století, šlechticem Děpoltem z Rýzmberka. Poté byl dvakrát přestavěn a v roce 1620 byl lstí dobyt císařskými vojsky.  O dalších dvacet let později jej dobyli Švédové. Na konci sedmnáctého století byl hrad záměrně pobořen, aby se nestal základnou povstalců a od té doby dvěstě let chátral, než se jej rozhodl jeho tehdejší majitel Jan Filip Stadion pro úpravy a nechal zde postavit osmnáct metrů vysokou čtyřbokou věž, která dnes slouží jako rozhledna.

Poblíž najdeme i zbytky několika hospodářských stavení, které původně patřily k hradu. Věž dnes slouží jako muzeum a rozhledna. Jsou v ní umístěny fotografie a obrazy nejbližšího okolí i historie vlastníků hradu. Hrad prý ukrývá obrovský poklad, který střeží rytíř zakletý v draka. Může ho prý osvobodit pouze bezúhonný člověk, ale těch je dnes zřejmě již pomálu, protože se prozatím nikdo takový nenašel.

Rozhledna Koráb
Koráb nabízí uchvacující výhled na hrady Rýzmberk a Nový Herštejn, Šumavu, hrad Kašperk, Český les, nebo hrad Přimdu. Jak vidíte, je toho opravdu mnoho, co se dá z vyhlídkové plošiny této věže vidět. Hned u rozhledny je chata s restaurací.

Od železniční zastávky Kdyně vyrazíme po zelené turistické značce přes Kout na Šumavě až k samotnému Rýzmberku. Od hradu klesneme do Podzámčí a odtud po červené zamíříme přes Příkopy na Nový Herštejn. Poté červená jde k rozcestníku U Sloupku, odkud půjdeme po zelené na rozhlednu Koráb. Z Korábu nás zpět do Kdyně dovede žlutá.

Po návštěvě hradu, v Podzámčí si můžete zkrátit trasu, zhruba na polovinu, když se odsud vydáte po žluté zpět do Kdyně.

Výškový profil trasy:

kdyne_ryzmberk_profil

Mapa:

kdyne_ryzmberk_mapa
Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Trasa je kopcovitá a poměrně dost se vlní.

Trasa:
Kdyně (žel. stanice) - Starec - Kout na Šumavě - Rýzmberk - Podzámčí - Příkopy - Nový Herštejn - U sloupku - Koráb - Kdyně

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Kdyně - vlakem z Domažlic.Pokud pojedete autem, pak Kdyně leží na hlavní silnici č. 22 mezi Domažlicemi a Klatovami.

Čas:  cca 6 h (Přibližně. Záleží jak moc se zdržíte na hradech a rozhledně.)

Vzdálenost: 19 km

Převýšení: 250 m

Občerstvení:
Bufet U Rýzmberku a chata u rozhledny Koráb

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Platí se vstupy na rozhledny a do hradů.

 

ryzmberk_02 ryzmberk_03

Foto: Hrad Rýzmberk