Český Šternberk - výlet na hrad, který střeží Sázavu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Sternberk_10.jpgDnes vás zavedeme do Posázaví, konkrétně do Vlašimska, kde se na skále nad Sázavou vypíná mocný a majestátní hrad Český Šternberk. Už prohlídka hradu sama o sobě je velmi zajímavá, ale pokud se rozhodnete i pro středně dlouhý výlet, uvidíte, že tahle krajina je opravdu překrásná. Vydejte se tedy s námi podél řeky Sázavy a poznejte jeden z nejkrásnějších hradů, které kdo kdy u nás postavil.

Naplánovaný výlet není sice okruh, ale i když přijedete autem, nezoufejte. Máme pro vás elegantní řešení. Stačí auto nechat ve Šternberku a z Kácova si pro něj dojet vlakem. Je to zhruba pět zastávek, jízda trvá 15 minut a vlak jezdí pravidelně i o víkendu. Pokud chcete ušetřit za parkoviště, obraťte trasu výletu, začněte v Kácově a dojděte do Šternberka, odkud po prohlídce hradu dojedete zpět do Kácova. V Českém Šternberku se platí poplatek za parkoviště a není malý.

Pokud se rozhodnete vyrazit ze Šternberku do Kácova a prohlédnout si tedy hrad před výletem, pak červená vede přímo z hradu okolo předsunuté obranné věže, pozdější Hladomorny, dále podél řeky Sázavy až do Kácova.

V opačném případě vyražte z Kácova a červená vás dovede přímo k hradní bráně.

Český Šternberk
Hrad byl postaven už v roce 1241 Zdeslavem z Divišova. Později, v 15. století, se stal majetkem pánů ze Šternberka a jejich významným sídlem. Roku 1467 byl hrad dobyt královským vojskem vedeným Jiřím z Poděbrad, neboť jeho tehdejší majitel se účastnil odboji proti králi. Hrad je svým způsobem unikátní, no řekněte sami, na kolika hradech máte s trochou štěstí možnost potkat jejich majitele?

Prohlídka interiéru rozhodně stojí zato. Hrad je dobově vybaven mobiliářem mnohem více, než bývá u hradů zvykem. Interiéry jsou přístupné celou sezónu.

Ke Šternberským lesům se váže pověst o kanci se dvěma zlatými štětinami. Jedna z nich prý přinášela štěstí a druhá smůlu. Pán Albrecht ze Šternberka kance kdysi potkal a ten mu dovolil, aby mu jednu štětinu vytrhl. Albrecht si vybral tu správnou a předtím než odešel, tak jej kanec varoval aby nikdy nezatoužil po té druhé, neboť by mu nepřinesla nic dobrého. A opravdu! Štětina se každou noc měnila v dívku se zlatou čelenkou, která vnášela světlo moudrosti do Albrechtova života. Z Albrechta se stal moudrý a vážený člověk, ale i přesto všechno a přes dávné varování kance zatoužil i po druhé štětině a kance znovu vyhledal. Ve chvíli, kdy druhou štětinu vytrhl, ozval se z hradeb jeho hradu srdcervoucí výkřik a dívka se změnila v bílý obláček. Albrechtova moudrost byla najednou pryč a on žil dál pouze velmi prázdný život. Štestí z něho měl jen ve snech, když se mu o dívce zdálo. Od těch dob se při soumraku nad hradbami objevuje obláček a ten kdo jej spatří prý může najít v okolních lesích moudrost.

Charakteristika:
Fyzicky středně náročná trasa, která stoupá a klesá podél toku Sázavy.

Trasa:
Český Šternberk - Hladomorna - Pod Poboří - Soběšín - Pelíškův most - Kácov (žel. stanice) .... celou dobu půjdete po červené turistické značce.

Okruh: Ne (zpět se vrátíte v pohodě vlakem)

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Vlakem do Kácova i do Šternberku, pokud jedete autem, použijte variantu popsanou výše v článku.

Čas: 4-5 h (bez prohlídky hradu)

Převýšení: 105 m (Po celé trase nastoupáte 400 m)

Vzdálenost: 14 km

Občerstvení:
Český Šternberk je městečko plné restaurací, dobře se najíte i v Kácově. Po cestě bohužel na žádné zařízení nenarazíte.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, ovšem vezměte v úvahu otevírací hodiny hradu.

Rezervace a poplatky:
Platí se vstup do hradu Český Šternberk

 

Sternberk_01.jpg Sternberk_02.jpg Sternberk_03.jpg
Sternberk_06.jpg
Sternberk_07.jpg Sternberk_08.jpg
Sternberk_09.jpg
Sternberk_04.jpg Sternberk_05.jpg

Foto: Český Šternberk - TREKY.CZ