Národní park Pembrokeshire Coast - členité pobřeží západního Walesu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Pembrokeshire Coast se rozkládá, jak již sám název napovídá, na pobřeží Pembrokeshire v západním Walesu. Založen byl v roce 1952 a je jediným národním parkem ve Spojeném království, který je primárně určen k ochraně pobřeží. A protože tu jde o pobřeží na prvním místě, můžete očekávat, že vás tento národní park uchvátí zejména pestrou a členitou krajinou, bohatou na ostré skalnaté útesy, písčité pláže nebo zalesněné delty řek, od nichž krajina stoupá dál do vnitrozemí až k vrcholům zdejších hor. Celková rozloha parku he 629 km2. Ale jak jsme již poznamenali, ne všechny části parku jsou pobřežní. Mohou vás tu překvapit i bažiny a rozsáhlé lesy.

Park je rozdělen do čtyř hlavních částí:
- jižní pobřeží Pembrokeshire včetně ostrova Caldey
- ústí řeky Daugledau
- záliv St. Bridge Bay
- pohoří Preseli Hills

Z geologického hlediska je park velice zajímavým a hojně navštěvovaným místem. Zajímavosti tu najdete jak na pobřeží, tak v jeho vnitrozemí. Hlavním tahákem jsou rozmanité skalní útvary - oblouky, komíny, vrásnění skal nebo mořské jeskyně.

Za návštěvu rozhodně stojí skalní útvary Stack Rocks, dva obrovské vápencové pilíře, o které se rozbíjejí vlny divokého moře. Dalším vyhledávaným místem je vysoký skalní oblouk Green Bridge, vyčnívající do moře z členité pobřežní linie.

Pokud se rozhodnete Pembrokeshire navštívit, nesmíte vynechat návštěvu některého z ostrovů. Ty jsou opravdovými perlami parku. Každý z nich má unikátní charakter a krajinu a poskytují útočiště nejrůznějším živočichům a rostlinám. Nejsnadněji se dostanete na Skomer, Caldey a Ramsey, kam jezdí pravidelné lodní spojení. Ostrovy byly pojmenovány už za Vikingů, kteří je obývali v 8. - 10. století a jsou dnes přírodními rezervacemi. Všechny až na Caldey jsou neobydleny, dočasně tu přebývají pouze strážci parku a pracující dobrovolníci

Rozloha: 629 km2

Rok založení: 1952

Návštěvnická centra:
Více informací dostanete v návštěvnických centrech, pod správou parku, ve městech St. Davids, Newport a Tenby.

Turistika:
950 kilometrů značených turistických stezek, chodníků a vyhlídek dělá z tohoto národního parku ideální místo pro pěší turistiku. Najdete tu přes 200 okružních tras, od hodinových až po ty náročnější - celodenní. Pro ty, jenž se chystají poznat park důkladněji, tedy po vlastních, je tu bezmála 300 kilometrů dlouhá trasa Pembrokeshire Coast National Trail, kterou můžete absolvovat buď celou a nebo případně některé z jejích úseků, pokud nemáte tolik času.