Tiské stěny - bloudění ve skalním bludišti černých věží

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

tiske_steny_02Vzdálenost: 4 km; Čas: 2-3h

Součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce je i členité skalní bludiště Tiských stěn, které najdete poblíž obce Tisá. I přesto, že tento kraj je na skalní města a bludiště poměrně bohatý, mají Tiské stěny cosi nepopsatelného, co je odlišuje od zbytku ostatních skalních bludišť. Atmosféru tohoto místa rozpoznali i hollywoodští filmaři, který si tento kout vybrali pro natáčení filmové ságy Letopisy Narnie. Svět za skříní, ve kterém sourozenci objeví tajemnou říši Narnii se všemi jejími obyvateli, tak ožil právě zde, v Tiských stěnách.


Vstup do části skalního bludiště Tiských stěn je zpoplatněný. Výchozím bodem je obec Tisá, odkud je vstup do areálu stěn vzdálen zhruba 500 metrů.

Celkem vedou skalním areálem Tiských stěn dva značené okruhy. Povede vás naučná stezka, klasicky značená bílým čtvercem a zeleným pruhem. Obejít oba okruhy trvá celé odpoledne, takže se připravte na celodenní výlet.

Naučná stezka Malé stěny nabízí ke shlédnutí osmnáct skalních útvarů, Velké stěny oproti tomu obsahují celkem bezmála šedesát skal nejroztodivnějších tvarů podporujících fantazii. Oba dva okruhy začínají na Skalním náměstí. Vlevo od pokladny začíná menší, vpravo vyrazíte do Velkých Tiských stěn.

Pokud se rozhodnete vyrazit do strmých a temných skalních věží Tiských stěn, pak na oba okruhy počítejte zhruba se 3-4 mi hodinami. Dají se pochopitelně proběhnout i rychleji, ale uznejte, nebyla by to škoda ? Pokud fotografujete, neváhejte si vyčlenit na Tiské stěny i celý den. Námětů je tu bezpočet.

Jak se tam dostanete:
Autem po silnici č. 13 z Teplic do Děčína, v obci Libouchec odbočíte na Tisou. Autobus jezdí přímo do obce Tisá, vlak jezdí do vesnice Libouchec, která je od Tiských stěn vzdálena zhruba 7 km.

Občerstvení:
Asi nejlepší volbou je turistická chata na východním konci velkého okruhu. Bezpočet hostinců a restaurací najdete i v obci Tisá.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, v sezóně se za vstup do skal platí poplatek. Mimo sezónu je pokladna zavřená.

Rezervace a poplatky:
Platí se vstupné do skal i parkovné. Bližší informace najdete na stránkách obce Tisá. Na východním konci skal lze parkovat bezplatně u turistické chaty.

 

tiske_steny_03 tiske_steny_05 tiske_steny_07
tiske_steny_25
tiske_steny_08 tiske_steny_13
 tiske_steny_22
tiske_steny_23 tiske_steny_24  tiske_steny_06