Národní park Timanfaya - ostrov Lanzarote

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park TimanfayaUNESCO určilo celé území ostrova Lanzarote jako Světovou biosférickou rezervaci v roce 1993. Ostrov je také domovem vulkanického národního parku Timanfaya, který leží v jeho jihozápadní části, mezi městy Jaiza a Tinajo. Park se rozkládá na ploše okolo 50-ti čtverečných kilometrů a je tvořen vesměs vulkanickým povrchem s úžasnou flórou a faunou.

Území parku vzniklo doslova z destrukce, když v během šesti let vybuchlo více než 100 vulkánů. V letech 1730-1736 tak byla zničena velká část ostrova a tato oblast byla v roce 1968 vyhlášena národním parkem, nesoucí název jediného aktivního vulkánu v oblasti, který zbyl - Timanfaya

Příroda tu více než cokoliv jiného připomíná měsíční krajinu, pustou a mrtvou, ale nenechte se mýlit. Zhruba 13 metrů pod povrchem dosahují teploty hodnot mezi 100°C-600°C a demonstrují svou sílu vystřikováním gejzírů nebo oblaků páry na povrch.

Rozloha: 51 km2

Rok založení: 1968

Turistika:
Vstup do parku je z důvody ochrany zdejší přírody velmi ostře vymezen a turistické možnosti tu nejsou prakticky žádné. Napříč parkem vede vyhlídková silnice dlouhá přibližně 14 kilometrů, po které vás proveze vyhlídkový autobus. Do parku se lze vydat také na hřbetě velbloudů, ale nečekejte od toho žádné velké dobrodružství. Jde spíše o pobavení pro turisty.

 

Národní park TimanfayaNárodní park Timanfaya

Foto: Národní park Timanfaya, Kanárské ostrovy - Naturfoto.cz