Od Zvíkova až na Orlík - celodenní výlet od hradu ke hradu po březích Orlické přehrady

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Zvikov_01Vzdálenost: 26 km; Čas: 7-8 h

Nedobytný Zvíkov a bíle zářící Orlík. Překonat tuhle trasu vám zabere opravdu dost času. Pokud hodláte navštívit i oba hrady, což je pochopitelné, rozložte si plán na dva dny. První den turistika ze Zvíkova na Orlík a druhý den prohlídka zámku Orlík, přesun lodní linkou zpět ke Zvíkovu a prohlídka dalšího hradu.
Naučná stezka Zvíkovské Podhradí - Orlík spojuje dva hrady, oba na březích Orlické přehrady. Celkem na její trase potkáte 15 informačních cedulí zaměřených na historii krajiny a chráněné rostlinné a živočišné druhy, vyskytující se podél Vltavy. Trasa je značená zelenobílými značkami.


Zvíkov
Hrad Zvíkov byl postaven na místě pravěkého hradiště, původně prý až z doby bronzové. Prvotní zápisky o založení hovoří již o králi Přemyslu Otakaru I. Přemyslovci dobře odhadli obranný potenciál hradu, stojícího na skále se strmými stěnami, přístupné pouze po úzké skalní šíji. V roce 1234 byla dokončena dominanta hradu, věž Markomanka, která je dodnes v denících záhadologů na prvních stránkách. Při návštěvě věže se vypínají kamery i fotoaparáty samy od sebe, fotografie mají často závoj, nebo mizí úplně a slabším jedincům je tu prý na omdlení.

Král Karel IV. evidentně slabým nebyl, neboť si hrad velmi oblíbil, často na něm pobýval a dokonce zde načas uložil korunovační klenoty, než byl dokončen Karlštejn. Vojensky výhodná poloha hradu se během historie několikrát osvědčila. Nebyl dobyt ani za husitských válek a odolal i obléhání během třicetileté války.

Charakteristika:
Dlouhý a náročný výlet.
 
Trasa:
Zvíkovské podhradí - Orlík (nemůžete zabloudit, celou dobu půjdete po značené naučné stezce, vedoucí přes vyhlídky nad Orlickou přehradou)
 
Okruh: Ne (zpět na výchozí místo se dá dostat lodní linkou)
 
Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Mezi Zvíkovem a Orlíkem jezdí po přehradě lodní linka, kterou se můžete vrátit zpět na výchozí místo.
 
Převýšení: 108 m (celkem vystoupáte 908 m)
 
Občerstvení:
Stezka se vyhýbá obcím, takže možnosti na občerstvení jsou pouze na začátku a na konci. Zásobte se tedy dopředu dostatečným množstvím vody a pořádnou svačinou.
 
Kdy vyrazit:
Kdykoliv

 

Orlik_01

Foto: Hrad Zvíkov a zámek Orlík