Egmont - národní park, který zdobí sopka Taranaki

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Podle maorské legendy prý původně stála sopka Taranaki mezi ostatními - Tongariro, Ruapehu a Ngauruhoe. Taranaki se ovšem dvořil blízké hoře Pihanga, o kterou se všichni ucházeli. Tongariro však žálivě vybuchl a Taranaki před jeho hněvem uprchl na západ a při útěku vyryl do krajiny řeku Whanganui.

Národní park Egmont se rozkládá v jižní části severního ostrova Nového Zélandu. Středobodem celého parku je sopka Taranaki (někdy také nazývaná Mount Egmont), která se tyčí vysoko nad okolní krajinou. Poblíž jsou i dvě další vyhaslé sopky - Kaitake a Pouakai. 

Vrchol Taranaki, nacházející se v nadmořské výšce 2518 metrů, nabízí výhled na úchvatnou scenérii parku těm, kdo se nezaleknou fyzicky náročného výstupu. Nicméně pokud jste alespoň průměrně zdatní, nemusíte se zmíněného úsilí bát a vychutnat si naplno vrcholový výhled. Pro ty, kteří chtějí strávit v této divukrásné přírodě víc dní, nabízí park stezky vedoucí, napříč lesy, k vodopádům a vyhlídkovým místům.

Park byl založen v roce 1900 a je druhým nejstarším národním parkem Nového Zélandu, hned po ne příliš vzdáleném sousedovi - parku Tongariro. Nejbližšími městy jsou New Plymouth, Inglewood, Stratford nebo Opunake.

Turistika v národním parku
Park nabízí opravdu širokou škálu nejrůznějších treků o různé délce i náročnosti. Nejznámějšími jsou  tří až pětidenní 'Around the Mountain Circuit', který obchází sopku Taranaki a dvoudenní okruh Pouakai Circuit. Oblíbenou turistickou trasou je také jednodenní výstup na vrchol Taranaki, jež zabere zhruba 8 hodin celkem.

 

Taranaki

Foto: Vulkán Taranaki v národním parku Egmont, Nový Zéland