Třídenní trek v národním parku Saltfjellet-Svartisen

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Saltfjellet-Svartisen se nachází ve střední části Norska, v místě, kde území Norska protíná polární kruh. Jedná se o jeden z největších národních parků a pravděpodobně i nejrozmanitějších, co se charakteru krajiny týká. Najdete tu jak formace alpských vrcholů s ledovcovými splazy, tak liduprázdné náhorní plošiny a zalesněná údolí. Nejvyšším vrcholem je Ølfjellet (1751 m). Ze zástupců fauny tu najdeme například soba, rosomáka nebo rysa.

Charakteristika:
Jednoduchý a nenáročný trek napříč norskou divočinou. Exponované úseky tu nejsou.

Trasa:
Lønsdal stationon - Midtistua - Bjellåvasstua - Jordbruhytta - Saltdalen

Okruh: Ne (pomocí vlaku se ale lze vrátit na začátek)

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Výchozí bod, Lønsdal Station, je vlaková zastávka. Je možné tu I nechat automobil a poté se pro něj vrátit z konce treku vlakem. Jízdní řády společnosti NSB najdete na www.nsb.no. Z vesnice Russanes (Russåga) Russåga, poblíž konce treku, jezdí i autobus do Bodø. Jízdní řády autobusů najdete na Nordlandsbuss (http://www.nbuss.no).

Čas: 3-4 dny

Ubytování:
Možnost spát v chatách, případně ve vlastním stanu. Stan vám umožní spát kdekoliv
A naplánovat tak trasu lépe. Přece jenom jít druhý den jen 2 hodiny je málo.

Voda a jídlo:
S vodou není problem, lze ji vzít kdekoliv, jídlo je nutné nést si na celou dobu.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky
Žádné nejsou, v chatách se neplatí.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:


1. Den: Lønsdal Station - Midtistua (7 h)
Vyrazíme z vlakové zastávky Lønsdal Station. Trasa vede západním směrem a z jihu obchází jezero Kjemagvatnet. Poté vstoupí na území národního parku Saltfjellet-Svartisen a míří k podél jezera Lonstindvatnet k jezeru Søre Bjøllovatn. Zhruba 2 km před jezerem narazíme na odbočku severozápadním směrem, která jej obchází seshora a dovede nás k chatě Midstitua, našemu dnešnímu cíli.

2. Den: Midtistua - Bjellåvasstua (2 h)
Od chaty Midstitua budeme dnes pokračovat severně, k jezery Nordre Bjøllåvatnet (Nordre Bjøllåvatn), po jehož západním břehu nás trasa povede k další chatě - Bjellåvasstua. Zbytek dne můžete využít pro kratší procházky po okolí nebo k odpočinku uprostřed divočiny.

3. Den: Bjellåvasstua - Jordbruhytta (7 h)
Od chaty vyrazíme severozápadní cestou, k rozcestí před Djupvasshaugen, poté se dáme na sever k jezeru Øver Oksvatnet, u kterého odbočíme na severovýchod, směr Jarbrudalen a Jordbruhytta. Od chaty Jordbruhytta.

Zde máte možnost přenocovat a nebo pokračovat v cestě do vesnice Russanes, odkud je možné stopovat zpět k Lønsdal Station (Lonsstua). Do Russanes (Russåga) to z Jordbruhytta je zhruba hodina cesty. Další možností je pokračovat z Russanes po silnici na sever, stopem nebo pěšky, do vesnice RØKLAND, odkud jezdí 3x denně vlak zpět k Lønsdal Station.