Národní park Femundsmarka - dědictví doby ledové

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

S pokřivenými a pokroucenými borovicemi a zapomenutými jezery, roztroušenými mezi mořem balvanů a kamení, vás láká Femundsmarka. Národní park, který byl založen v roce 2003 a rozkládá se na 573 km2. Před deseti tisíci lety ustoupil ledovec a zanechal za sebou bezútěšnou krajinu doby ledové, která se dodnes jen málo změnila. Můžete tu pádlovat na kánoích nebo kajacích celé dny po říčních tocích nebo četných jezerech. Pokud se dáte na rybaření, pak budou vaší odměnou obrovští pstruzi a budete-li mít oči otevřené, zažijete opravdu nevšední zkušenost v této kamenité a vodnaté krajině.

Femundsmarka leží v jižním Norsku na hranici se Švédskem. Ze švédské strany k ní přiléhá přírodní rezervace. Dohromady vytvářejí největší souvislou chráněnou oblast divočiny v jižní Skandinávii. Rezervace poskytuje útočiště mnoha unikátním a ohroženým živočišným druhům.

Ráj pro rybáře a vodáky:
Více než polovina návštěvníků celého parku přijíždí do této oblasti rybařit nebo sjíždět zdejší řeky a jezera. Nezáleží na tom, jestli je rybaření vaším zájmem nebo vášní. Femundsmarka nabízí bezpočet řek a jezer, ve kterých najdete bohatou zásobu pstruhů, lipanů, sivenů nebo štik. Vydejte se do parku pěšky nebo na kánoi a najděte si vlastní místo. V zimě je oblast velmi populární také díky chytání na ledu.

Krajina parku je charakteristická svými oblými liniemi a tvary. Ostřejší a kopcovitější krajina je k vidění zejména v jižní části Femundsmarky. Vrcholy se zde pohybují v rozmezí 900 - 1400 metrů. Nejvyššími body jižní části jsou Store Svuku (1415 m), Grøthogna (1401 m) a Elgåhogna (1460 m). Nejvyšší horu parku bychom ale museli hledat na severu a je jí Storvigelen (1561 m).

Rozloha: 573 km2

Rok založení: 1971

Fauna a flóra:
Park je pravidelným zimním pastvištěm pro stáda losů, kteří sem putují z krajin položených více na jihu. Mimo nich tu narazíte i na částečně domestikované soby. Jezera, řeky a množství ryb skýtá perfektní loviště pro orla mořského, kterých je tu poměrně hojně zastoupen. Z dalších opeřených dravců jmenujme orly, sokoly nebo sovy. Femudnsmarka je také jedním z mála míst, kde má domov poměrně velká vydří populace a padlé ohlodané stromy  svědčí o přítomnosti bobřích rodin. Z větších šelem jsou to potom medvědi, rosomáci nebo rysi.

Většina severního území je pokryta březovými lesy. Dalším rostlinným druhem jsou letité borovice, které svými pokroucenými a kuriózními tvary propůjčují krajině tajemný a mystický vzhledm.

Turistika:
Během sezóny nabízí park síť značených turistických stezek, které se napojují na trasy vedoucí na švédkou stranu.

Výlety na kánoích:
Pokud vás zaujala možnost prozkoumat park po vodní hladině, pak to lze více než doporučit. Systém navzájem propojených jezer je k tomu opravdu ideální. Zejména oblast jezer Røa, Reva, Revsjøen, Styggsjøene a přilehlých švédských vodních ploch nabízí mnoho příležitostí pro výpravy na lodi. Kánoe si můžete pronajmout jak na norské, tak na švédské části území.