Oblast Annapuren (Annapurna Region) - nejnavštěvovanější část Nepálu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Centrálnímu Nepálu dominuje oblast Annapurna Himal a vesnice Pokhara. Míří tudy tři hlavní trekkingové trasy - Jomsom Trek, trek Annapurna Sanctuary (Base Camp) a velmi známý okruh okolo Annapuren. Pokhara je dobrým výchozím místem pro kratší trasy, z nichž nejznámější je trek nazývaný "královský". Zhruba dvě třetiny turistů, kteří navštíví Nepál, zamíří právě do této oblasti, neboť je snadno dostupná, v horách je dost hotelů a zdejší treky nabízejí překrásné scenérie vysokých hor.

V roce 1986 zde vznikla oblast ACAP (Annapurna Conservation Area Project). Zahrnuje celý hřeben Annapuren, což činí více než 7600 km čtverečných. Území nebylo vyhlášeno národním parkem, neboť jeho stanovy zakazují žít na území parku většímu počtu lidí. Pro oblast Annapuren byl tedy využit inovativní přístup a zdejší obyvatelstvo bylo zapojeno do programu environmeltálního vzdělávání.

Projekt ACAP zahruje vzdělávání majitelů hotelů s důrazem na hygienu, odlesňování a kuturní tradice. Turisté jsou vybízeni k používání benzínových vařičů. Projekt je udržován poplatky od turistů, vybíranými při nákupu trekkingových povolení (permitů).