Centrální Nepál - oblast Langtang

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Oblast severně od Kathmandu nabízí velké množství trekingové destinací, všechny dostupné pozemní dopravou. Tři hlavní oblasti jsou Langtang, Gosainkund a Helambu, kde lze kombinovat trasy mnoha různými způsoby od jednotýdenních, po třítýdenní. Langtang je v úzkém údolí, které leží jižně od tibetské hranice. Je sevřený mezi hlavním himálajským hřebenem na severu a o něco nižším hřebenem se zasněženými vrcholy na jihu. Vrchol Langtang Lirung (7246 m) dominuje celému údolí na severu. Gang Chhenpo (6388 m) a Naya Kangri (5846 m) leží na jižně, a Dordže Lakpa (6966 m), chrání východní konec údolí. Tato oblast byla vyhlášena prvním národním parkem v Nepálu už v roce 1971.

Tento vysoce položený a izolovaný region je obýván národem Tamang, jejichž náboženské zvyky a způsob oblékání připomínají více Tibeťany, než obyvatele Nepálu. Podle legendy objevil toto údolí dalajláma, když následoval jaka, který mu utekl. Z legendy pochází i pojmenování regionu. Lang - znamená v tibetštině jaka a teng (dhang) je výraz pro následování.  Jaci stále v údolí žijí, nicméně dnes jej musí sdílet s příchozími turisty, kteří se do této oblasti vypravují na treky o délce 7-14 dní.

Zajímavým místem, kam plánovat trasu jsou posvátná jezera Gosainkund ve výšce 4300 metrů, která jsou každoročně při srpnovém úplňku cílem hinduistických poutníků.