Dvoudenní výstup na Mt. Kinabalu - nejvyšší bod ostrova Borneo

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Mount Kinabalu (4095 m) leží v parku Kinabalu (Kinabalu National Park), na severu malajské provincie Sabah. Se svými 4095 metry nadmořské výšky se jedná o nejvyšší horu na ostrově Borneo. Pro mnoho místních je hora posvátná, neboť věří, že na ní dlí duchové jejich předků. V dřívějších dobách se před každým výstupem obětovala kuřata, aby byly duše předků uspokojeny a nechaly tak své potomky na horu vystoupit. Tato tradice zůstala zachována, i když dnes se koná pouze jednou do roka, kdy několik slepic položí životy za oběť předkům.

Deštné pralesy obklopující úpatí a úbočí hory jsou jedny z biologicky nejrozličnějších míst na světě. Nabízí nespočetně druhů rostlin, které nikde jinde nenajdete. Za zmínku stojí tisíce druhů orchidejí a široká paleta masožravých sarracenií (špirlic), které jsou smrtící pastí pro hmyz, plazy a příležitostně i malí savci. Borneo je také domovem rostlin rodu Rafflesia, největších květin na světě, jejichž květy často dosahují šířky jednoho metru. Ačkoli rafflesie kvetou jenom několik dní v roce a jejich výskyt je poměrně vzácný, podél treku narazíte na bezpočet jiných "krvežíznivých" rostlin, které vám svými barvami budou zpestřovat pohled do džungle.

Největší atrakcí parku je pochopitelně výstup na vrchol hory, a proto jste tu vlastně i vy. Trek začíná ve vlhké a mlžné džungli, která postupně ubývá, jak začne stezka stoupat do vyšších poloh, až přejde v chladnou žulovou skálu na hřebeni hory, aby se vzápětí vrátila při sestupu zpět do náruče tropického lesa. Pro trek není třeba žádné speciální vybavení, pouze pamatujte na to, že dole vám bude vedro a nahoře zase zima a je třeba s tím počítat. Velká část cesty vede po dřevěných schodech, udělaných z kmenů a kořenů stromů.

Zajímavostí je každoroční běžecký závod na vrchol a zpět. Namakaní borci tu zpáteční cestu dávají zhruba za 2:45, což mi připadá dost neuvěřitelné. Rozhodně nečekejte, že tu budete sami. Snadnost výstupu dělá z hory davovou záležitost a obzvláště zteč na vrchol bude opravdu masovka.

Charakteristika
Jedná se snad o nejsnadněji zdolatelnou horu na světě, pro jejíž zdolání jsou nutné pouze dobré boty. A někdy ani to ne. Lokální obyvatelé začínají výstup na ni zhruba ve třech letech a končí v osmdesáti. Nicméně stejně jako pro každou jinou horu tady platí: Čím více jste fit, tím více si výstup užijete. Pochopitelně záleží také na vaší schopnosti se aklimatizovat na nadmořskou výšku a řídký vzduch, který k ní patří. Nicméně hora umí být i dost nebezpečná. Za dešťů se stávají její svahy kluzkými a často je zahalena mlhou, díky které není vidět doslova ani na krok. Skalnatý terén před vrcholem je zajištěn lany.

Nezapomeňte se vybavit teplým oblečením, protože na vrcholu dokáže být pořádně zima, rozdíl mezi teplotami dole a na vrcholu je v noci až 30°C.

V nižších nadmořských výškách (pod 2500-2700 m) hrozí nakažení malárií, je nutné používat antimalarika (vhodný je Lariam), ve vyšších polohách by už mohla hrozit výšková nemoc.

Okruh: Ano  (výstup tam i zpět je stejná cesta)

Čas: 2 dny

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do parku se dostanete autobusem z města Kota Kinabalu, kam denně odjíždějí autobusy. Kota Kinabalu disponuje i poměrně frekventovaným mezinárodním letištěm, kam se lze dostat z Kuala Lumpur nebo Singapuru. Trek začíná u budov návštěvnického centra.

Převýšení: cca 2500 m

Vzdálenost: 24 km

Ubytování:
Přenocovat před výstupem na vrchol lze ve třech různých chatách - Laban Rata, Gunting Hut a Sayat-Sayat Hut. Chaty se nacházejí nad úrovní lesa. Nejlepší volbou je Laban Rata s restaurací. Chatu rezervujte už v Kota Kinabalu v kanceláři Sabah Parks Office.

Voda a jídlo:
Vodu i jídlo lze získat na chatě, kde budete spát.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv mezi březnem a říjnem, od listopadu do února nastává v oblasti období dešťů.

Rezervace a poplatky
Platí se vstup do parku Kinabalu, povolení pro výstup na vrchol, průvodce (který je povinný) a pojištění. Pochopitelně budete platit i nocleh na chatě. Všechny poplatky včetně rezervace ubytování se platí ve městě Kota Kinabalu v kanceláři správy parků - Sabah Parks Office.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
1. Den: budova správy parku - chata Laban Rata
2. Den: chata Laban Rata - vrchol Mt. Kinabalu a sestup ke vstupu do národního parku po stejné trase.