Národní park Yoho - průzračná jezera a majestátní vodopády ve stínu Skalistých hor

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park YohoNárodní park Yoho najdete na západní straně hřebene Rocky Mountains (Skalnatých hor) v kanadské provincii Britská Kolumbie. Pokud se podíváte na mapu, pak nepochybně zjistíte, že park se doslova krčí vedle svého východního souseda, národního parku Banff. Ačkoliv Yoho není tak známé a navštěvované, jako jeho soused, existuje mnoho důvodů, proč byste měli tohle místo navštívit.

Park je jedním z nejstarších kanadských parků. Byl založen v roce 1886 a v roce 1984 byl prohlášen spolu s několika ostatními provinčními parky za světové kulturní dědictví UNESCO. Napříč územím parku se táhne železnice Canadian Pacific Railway, která dodnes tvoří významnou dopravní tepnu při dopravě nákladů směřujících napříč celou Kanadou. Ad Atlantiku nejprve náklad cestuje po velkých jezerech a poté je nakládán na vlaky, kterými míří na západ, k Pacifiku. Zajímavostí je nepochybně tvar trati, neboť železnice na území parku překonává nejvyšší bod, Kicking Horse Pass, ve výšce 1627 metrů. Stoupání bylo velmi prudké a docházelo k železničním nehodám, a tak bylo v roce 1909 rozhodnuto o vystavění tunelů do spirály, které snížily úhel stoupání na polovinu. Kilometrové vlaky, které stoupají po trati vysekané do mohutných a vysokých skal za majestátního houkání, vzbuzují stále respekt a úctu. Lokomotivy jsou nejen na konci a na začátku, ale i uprostřed vlakových souprav. Vedle trati protíná park i dálnice Trans Canada Highway, tedy hlavní silniční trasa Kanady.

Kde dostat informace
Centrem parku je městečko Field, které čítá zhruba 300 obyvatel a leží na řece Kicking Horse. Bylo původně postaveno jako depo pro lokomotivy, které se připojovaly do vlaků, aby jim pomohly překonávat prudké stoupání do průsmyku Kicking Horse Pass. Dnes tu najdete centrum pro návštěvníky, poskytující informace o parku a několik ubytovacích zařízení.

Zajímavá místa

  • Smaragdové jezero - Patrně nejznámějším místem národního parku je Smaragdové jezero (Emerald lake), jež dostalo svůj název podle světle zelené barvy. V jeho hladině se odráží skalní masivy okolních hor.
  • Takakkaw Falls - vodopád vysoký 384 metrů, který je druhým nejvyšším na území Kanady. "Takakkaw" znamená v jazyce indiánů kmene Cree "velkolepý".
  • Wapta Falls - vodopády Wapta, ležící na řece Kicking Horse, stojí také rozhodně za návštěvu. Jsou sice vysoké "pouhých" 30 metrů, ale jejich šířka je přes 150 metrů a jsou tedy místními "Niagarami".

Turistika v parku
Park nabízí přes 400 kilometrů značených pěších turistických tras, počínaje dvoukilometrovými a konče několikadenními treky v divočině. Předtím, než vyrazíte do hor, tak si ověřte u správy parku, jestli je daná trasa již přístupná. Sníh se tu často drží až do července a stezky jsou tak neprostupné.

 

Emerald Lake Emerald Lake Hřebeny Skalistých hor
Vodopády Takakkaw Falls Vodopády Takakkaw Falls
Foto: Národní park Yoho, Britská Kolumbie, Kanada - TREKY.CZ