Nuuksio - národní park poblíž Helsinek

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park NuuksioNuuksio, jeden z 35-ti finských národních parku se nachází poblíž hlavního města Helsinek. Jeho celková rozloha činí 45 čtverečných kilometrů a byl založen v roce 1994. Park chrání velmi důležitý ekosystém, ve kterém najdete například sibiřskou létající veverku, skřivana lesního nebo lelka lesního. Žijí tu i klasičtí zástupci divokých šelem - medvědi a rysi, ale je prakticky nemožné je zahlédnout.

Pokud chcete uniknout z ruchu hlavního města, je Nuuksio to pravé místo. Se svými značenými trasami, přístřešky pro vaření a tábořištěmi, je park ideálním místem pro víkendový pobyt spojený s tábořením a jednodenními výlety. Trasy jsou velmi dobře značené a tábořiště jsou zdarma. Vodu je před požitím doporučeno převářet.

Historie
Artefakty, které se na území parku našly, vypráví o životě v minulých dobách už od doby kamenné. Známky prvního osídlení této oblasti jsou pravděpodobně z období 2400-1900 před naším letopočtem. Jejich existenci potvrzují nálezy kamenných seker, brousků nebo skalních maleb z ranné doby železné.

V době kamenné bylo území parku využito především pro lov a obyvatelé kočovali a stavěli své tábory na místech, kde byl úspěšný lov.

Turistika na značených trasách
Nuuksio nabízí 33 kilometrů značených tras, vše v okolí jezer Haukkalampi, Kattila a Siikajärvi. Vyznačených okruhy, dlouhé 2-7 kilometrů, začínají u centra Haukkalampi Nature Information a jsou navrženy tak, aby poskytly co nejucelenější pohled na zdejší přírodu.

Turistika mimo značené trasy
Pokud máte chuť navštívit i další místa parku Nuuksio, můžete tak bez problémů učinit. Volné táboření v parku je povoleno, stejně jako volný pohyb po zdejších přírodních krásách. Záleží tak pouze na vašem plánu a časových možnostech, jak hluboko na území parku se pustíte. Nezapomeňte ovšem s sebou turistickou mapu Nuuksio-Luukkaa a kompas, které jsou v této divočině nezbytností.

 

Národní park Nuuksio Národní park Nuuksio

Foto: Národní park Nuuksio, Finsko - TREKY.CZ