Trek W - čtyřdenní putování divokou Patagonií

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Mirador Las TorresJen velmi málo turistů a cestovatelů se toužebně nenadechne, když před nimi vyslovíte jméno Torres del Paine. Ne? Ale ano, jedná se přece o ten fantastický národní park na území chilské Patagonie, který je snovou destinací mnoha z nás. Jeho divoké a nehostinné podmínky, rychlé deště a poryvový vítr dávají návštěvníkovi jasně pocítit, kdo je tu pánem.  Park je opravdovým rájem pro turisty, kteří sem také v hojném počtu přijíždějí. Jejich cílem je většinou jedna a ta samá věc. Absolvovat tu jeden z nejkrásnějších treků světa - W trek, případně delší osmi - desetidenní okruh.

Kratší varianta trvá 4 dny a provede vás přes nejkrásnější části parku. Bohužel jsou to také ty "neprofláklejší" místa, a tak bude o vaši společnost postaráno.

Charakteristika:
Trek je fyzicky náročný, obzvláště výstup ke skalním věžím Torres překonává velké převýšení. Exponované ani jiščtěné úseky na trase nikde nejsou, pro její zdolání stačí běžné trekkingové vybavení, ale počítejte s nestálým a drsným patagonským počasím, může vám celou dobu pršet, takže na to buďte připraveni.

Trasa:
Hosteria Las Torres - Cuernos Shelter - Campo Italiano - Refugio Pehoe - Grey shelter

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Vstupní branou do národního parku je nezajímavé městečko Puerto Natales. Odtud vyjíždějí denně mikrobusy a autobusy do Torres del Paine. Najít dopravce je asi tak snadné, jako si obléci svetr. Je jich tu opravdu hodně. Autobusy s vámi zastaví u vstupu do parku, kde zaplatíte nemalé vstupné a poté vás odvezou do slíbené lokality. Většina autobusů vás veze ke vstupu Laguna Amarga. Pokud půjdete popsaným směrem, budete se zpět vracet lodí od Refuge Grey do Hosteria Lago Grey. Katamarán vás doveze ke stanovišti autobusů, které odjíždějí zpět do Puerto Natales.

Čas: 4 dny

Ubytování:
Trek lze absolvovat nalehko a spát v refugiích (ubytovnách), ale počítejte s tím, že bude naprosto nutné je dopředu rezervovat.
Pokud vyrazíte se stanem, není potřeba dělat žádné rezervace a vlastně to ani není možné. Na tábořištích platí režim kdo dřív přijde, ten dřív mele. Stanovat mimo vyhrazená místa je přísně zakázáno.

Voda a jídlo:
Jídlo lze dokoupit v některých hosteriích, nicméně je lepší nést si vše s sebou. Vodu lze nabírat z potoků, je bezproblémová a pitná.

Kdy vyrazit:
Od listopadu do dubna. V některých místech počítejte se sněhem, ale žádné speciální vybavení není potřeba.

Rezervace a poplatky:
Rezervovat trek není nutné, ale platí se vstupné do národního parku. Na tábořištích nejsou vyhrazená stanová místa, platí, že pokud se vejdete, postavíte si stan, kde chcete.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

Den 1. Vyhlídka na věže / Mirador Las Torres
Trasa: Hosteria Las Torres - Refuge Chileno - Mirador Las Torres a zpět
Čas: 7-8 h
Převýšení: 950 m

První den má výchozí i cílové místo stejné. Jedná se o nejnáročnější den z celého treku a věřte mi, že budete  velmi vděční zato, že jej můžete absolvovat nalehko. Vzhledem k tomu, že se budeme vracet zpět  do kempu u Hosterie Las Torres, je nejlepší nechat zde těžké batohy a vyrazit pouze s menším zavazadlem. O věci se nemusíte bát, nekrade se tu. Nejlepší cestou je postavit stan a batohy v něm zanechat předtím, než vyrazíte.

Cesta prudce stoupá ve svahu nad hosterií, poté se stoupání zmírní a dorazíte k refugii Chileno. Odsud budete pokračovat v dalším stoupání, které se v konečné fázi změní v prudký výstup po velkém poli balvanů až k vyhlídce Mirrador de Las Torres. Sestup zpět do kempu k vašim stanům je stejnou cestou.

Den 2. Pod Los Cuernos
Trasa: Hosteria Las Torres - Cuernos Shelter
Čas:  5 h
Převýšení: stoupání 20 m / klesání 460 m

Dnešní den bude víceméně odpočinkový, protože trasa nebude ani dlouhá, ani náročná. Po předchozím dni si to rozhodně zasloužíte. Přesouváme se pod horský útvar zvaný rohy - Los Cuernos, pod kterými nás čeká dnešní cíl - Cuernos Shelter. Kemp společně s refugií. Trasa vede podél horského hřebene, na který jste minulý den stoupali a po vaší levé straně bude nabízet výhledy na blízká jezera a mírně zvlněný terén národního parku.

Den 3. Vallee des Frances / Francouzské údolí
Trasa: Cuernos Shelter - Campo Italiano - Vallee des Frances - Campo Italiano - Hosteria Pehoe
Čas:  7-8 h
Převýšení: stoupání 670 m / klesání 723 m

Dnešní den bude opět plnohodnotný, nicméně čeká nás zřejmě nejhezčí část celého treku, a to Vallee des Frances - Francouzské údolí. Poračujeme z kempu pod Los Cuernos, poté začne stezka stoupat a po zhruba dvou hodinách nás dovede do kempu usazeného mezi stromy - Campo Italiano. Tady nechte batohy, dál lze jít jen nalehko, neboť se tudy opět budeme vracet a pokračovat dál. Opět je asi nejlepším řešením postavit jeden stan a batohy dát do něho.

Trasa bude dál stoupat lesem, poté přejde pruh horské louky, který může být opravdu nepříjemný, obzvláště, pokud vám sněží. Odsud už není vrchol dnešního dne daleko. Po zhruba půlhodince stanete na skalní vyhlídce uprostřed divokého a skalnatými štíty uzavřeného Francouzského údolí.

Cesta zpět až k Campo Italiano je stejná. Zde si opět zatěžkáte záda svými batohy a budete přes visutý most pokračovat dále po trase W treku, směrem k hosterii Pehoe. Cesta by měla trvat přibližně 2 hodiny. U jezera pehoe, na jehož břehu hosterie stojí, je velký kemp, kde s ubytováním určitě nebudete mít problém.

Den 4. Ledovec Grey
Trasa: Refuge Pehoe - Refuge Grey
Čas:  7 h
Převýšení: stoupání 458 m / klesání 365 m

Dnešní den je posledním dnem treku a povede nás od jezera Pehoe na sever, do skalnaté soutěsky, která je od kempu vidět. Pro tento den jsou celkem dvě možnosti. Buď se k ledovci vypravíte brzo ráno a nalehko a poté pojedete katamaránem po jezeře Pehoe, nebo půjdete s celou výstrojí a pojedete lodí po jezeře Grey. Upozorňuji, že první varianta je fyzicky dost náročná a upřednostnil bych číslo 2. Trasa bude nejprve směřovat horskými údolími, než se nám otevřou výhledy na jezero Grey, po jehož temné a mlhavé hladině plavou blankytně modré kry ledu, jež se ulomily z ledovce. Pohled na tento kontrast je opravdu nezapomenutelný.

Pokud máte dostatek času, je možné si pobyt zde prodloužit ještě o jeden den a vypravit se s organizovanou výpravou přímo na ledovec. Je to zážitek, který rozhodně nepostrádá své kouzlo.

 

Výhled na Las Torres Na cestě k Los Cuernos Los Cuernos
Los Cuernos
Výstup do Vallee des Frances Campo Italiano
Vallee des Frances K jezeru Pehoe Kemp u jezera Pehoe
Ledovec Grey
Ledovec Grey Katamarán zpět do civilizace

Foto: Torres del Paine - TREKY.CZ