Chiloé - souostroví plné tradice, mýtů a zvláštních jídel

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Chiloe_28.jpgSouostroví Chiloé, který leží u jižního pobřeží Chile, je patrně jedním z nějvíce unikátních regionů latinské ameriky ve smyslu odlišnosti a různorodosti. Obyvatelé ostrova zvaní Chilotes věří v mytologii paradoxně protkanou křeťanstvím. Brujos, druh čarodějnice, které se často v příbězích vyskytují, odvádějí obyvatele ostrova od nevinného života a svádí je na zcestí. V historických příbězích jsou často zmiňovány trolové, skřeti a goblini, a příběhy o nich vypráví i část historie tohoto unikátního místa.Pokud byste měli zájem podívat se i na ostatní ostrovy, pak budete muset do malého městečka Achao, odkud vyplouvají lodě.

Původní domorodí obyvatelé přišli na tento ostrov vyhnáni kmenem Mapuche. V roce 1650 přišli první španělští dobyvatelé, kteří tu zůstali a zachovali ostrov jako španělskou državu až do roku 1826, kdy pod tlakem opakovaných útoků kapitulovali.

Chiloé je tvořeno několika ostrovy. Vetšina obyvatel je soustředěna na největším z nich - Isla Grande de Chiloé. Menší ostrovy, které jsou však mnohem více tradičnějšími ve smyslu života domorodých obyvatel, jsou navštěvovány turisty jen zřídkavě. Jedná se o ostrovy: Quinchao, Isla Caucahue, and Isla Lemuy.

Ostrov je mozaikou farem a malých přístavů. Právě v nich se scházejí rybáři a zemědělci na trzích, kde prodávají své úlovky a plody. Hlavním městem ostrova je město Castro, často jediné místo navštěvované turisty. Druhou vyhledávanou lokalitou je také město Ancud, které je největším přístavem na ostrově a jeho hlavním lákadlem je muzem.

Zajímavosti:
Většinu území západní části ostrova pokrývá Národní park - Parque Nacional de Chiloé, který je proslavený svým pralesním porostem, skalnatým pobřežím, které skrývá kolonie tučňáků Humboldtových.

Ale patrně největším "tahákem" ostrova jsou dřevěné přístavní domky "Palafito", postavené na kůlech nad zátokami a hrající nejrůznějšími barvami.

Vedle palafitos je Chiloé proslulé svými dřevěnými kostely, z nichž 16 bylo zařazeno do mezinárodního kulturního dědictví UNESCO. Některé z nich jsou pokryty zvenku plechem, aby byly ochráněny před vlivy počasí, nicméně zevnitř se můžete naplno podivovat jejich dřevěné kráse. Nejzajímavější stavby najdete ve městech Achao, Chonchi, Dalcahue, and Castro.

Chilotská kuchyně: vzhledem k hojnosti mořských živočichů je toto souostroví domovem mnoha originálních receptů z nichž nejznámější je Curanto, které kombinuje vepřové a kuřecí maso spolu s mořskými plody (škeble) a zeleninou. Je to vlastně takové vepřo-knedlo-škeblo.

Jak se tam dostat:
Nejjednodušším způsobem je využít trajektu z Puerto Montt, který sem jede zhruba 20 minut. Na ostrov míří i trajekty z patagonie, které vyplouvají z přístavů Chaitén a Puerto Natales.

 

Chiloe_01.jpg Chiloe_02.jpg Chiloe_06.jpg
Chiloe_16.jpg Chiloe_22.jpg Chiloe_24.jpg
Chiloe_07.jpg Chiloe_11.jpg Chiloe_08.jpg

Foto: Ostrovy Chiloe, Chile - TREKY.CZ