Trek Nahuel Huapi Traverse - napříč národním parkem ve čtyřech dnech

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Nahuel HuapiNáročný alpský terén, nekonečné panoramatické výhledy, to je ve zkratce charakteristika treku Nahuel Huapi Traverse, který ve čtyřech dnech překonává území stejnojmenného národního parku. Tento trek je možné absolvovat i nalehko, díky (refugios) tedy horským chatám, které jsou spravovány turistickým klubem Andino Bariloche. Bezpočetná jezera a horské bystřiny nabízejí možnost pít ledovcovou vodu kdekoliv na treku.

Charakteristika:
Trek není technicky obtížný a pro jeho absolvování není nutné vybavení na ledovec ani na sníh.
Občas se nějaké to sněhové pole najít může, ale jedná se o opravdu bezproblémový průchod. Nezapomínejte ovšem, že jste v Patagonii, kde vaším největším nepřítelem je počasí. Nepromokavé oblečení a boty jsou naprostou nutností. Výškové nemoci

Trasa:
Cerro Cathedral - Refugio Frey - Refugio Jakob - Refugio Italia - Refugio Lopez - Colonia Suiza

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Trek začíná v lyžařském středisku Cerro Cathedral a končí v malé vesničce Colonia Suiza, poblíž věhlasného hotelu Llao Llao. Autobusy z Bariloche jezdí na oba konce treku. Do Bariloche se dostanete autobusem prakticky odkudkoliv. Je to dopravní uzel, přes který jezdí všechny autobusy mezi Chile a Ohňovou zemí.

Čas: 4 dny

Vzdálenost: 37 km

Ubytování:
Vlastní stan nebo refugia, ty si ovšem budete muset domluvit předem. V lednu a únoru bývají refugia přeplněná a je proto lepší vzít si vlastní stan.

Voda a jídlo:
Vodu není problém získat kdekoliv na treku z řeky nebo jezera. S čistotou se zde opravdu trápit nemusíte.

Kdy vyrazit:
Sníh zůstává ve vyšších polohách až do konce pozdního listopadu a proto jsou nejlepší měsíce prosinec a leden. Trek nicméně bývá otevřen do začátku května.

Rezervace a poplatky:
Vstup do parku je zdarma, ovšem před absolvováním treku je nutné se zaregistrovat v kanceláři Andino Bariloche Club v centru městečka Bariloche, kde vám ochotně poskytnou informace a detailní popis treku. Na treku funguje tzv. " Pack-it-in, Pack-it-out garbage" politika, kdy vám správce parku udělá soupis věcí, které budete muset ukázat při návratu. Zabraňuje se tak ponechávání odpadků v přírodě.

Itinerář den po dni:

1. Den: Cerro Cathedral - Refugio Frey
Z Jižního konce parkoviště u Cerro Cathedral stoupá cesta napříš patagonskými cypřišovými lesy směrem k chatě Refugio Frey, kde strávíte první noc. Refugie je na břehu jezera nad úrovní stromů a nabízí tak první výhledy na okolní vrcholky.

2. Den: Refugio Frey - Refugio Jakob
Ti z vás, kdo si dnes přivstanou a počkají si na východ slunce, uvidí vrcholy Cerro Cathedral v ohnivém svitu slunce. Tato etapa překonávé dvě vysoká sedla spojená moréhovým údolím. Velmi často je možné zde zahlédnout andské kondory a ti z vás, kdo budou mít opravdu štěstí, uvidí patadonského srnce Huemul.

3. Den: Refugio Jakob - Refugio Italia
Třetí den začíná vyčerpávajícím stoupáním, občas si budete muset pomoci rukama. Cesta  je bezpečná pouze pokud je sucho, jinak hrozí nebezpečí uklouznutí. Jakmile se dostanete do prvního sedla, následuje stezka horský hřeben s výhledy na jezero Nahuel Huapi napravo a horu Cerro Tronodor, pojmenovanou podle značného počtu lavin řítících se s rachotem po jejích úbočích. Poté následuje prudký sestup k Refugii Italia

4. Den: Refugio Italia - Colonia Suiza
Poslední den je nejkratší, ale nabízí nejkrásnější výhledy. Trasa stoupá směrem k Pico Turista, vede po hřebeni, kde se otevřou výhledy na Tronodor a chilské sopky Osorno a Puntiguado. Poté prudce klesá k chatě Refugio Lopez od které vede do vesnice Colonia Suiza štěrková silnice.

 

 Národní park Nahuel Huapi Národní park Nahuel Huapi  Národní park Nahuel Huapi

Foto: Národní park Nahuel Huapi - TREKY.CZ