Švihov - výlet na vodní hrad, který je ozdobou Klatovska

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

svihovVzdálenost: 12 km; Čas: 3-4 h

Hrad Švihov je opravdu pozoruhodná a unikátní stavba, která u nás nemá obdoby. Rýzmberkové, kteří jej postavili, do něj investovali tolik zlata, že jej nakonec museli prodat, aby je nezrujnoval úplně. I když se dodnes dochovala pouze část jeho původní slávy, budete při jeho návštěvě žasnout. Velmi příjemné je spojit návštěvu hradu s desetikilometrovou procházkou do nedalekých Klatov.

O hradu Švihov
Hrad Švihov založili Rýzmberkové poblíž řeky Úhlavy, na obchodní stezce z Bavorska na Plzeň. Původně zde stálo městečko strážené opevněnou tvrzí s vodními příkopy. Město i tvrz byly dobyty během husitských válek, ale rod Rýzmberků držel při Zikmundovi a za své věrné služby byl odměněn nejen navrácením panství ale návdavkem i dalšími majetky. Součástí těchto výsad bylo i právo těžby zlaté rudy, a tak se záhy stal rod Rýzmberků jedním z nejmocnějších rodů v Čechách.

Vodní hrad Švihov začal stavět Půta Švihovský, který ve své době patřil k nejvlivnějším mužům země. Dokončen byl však až po jeho smrti, jeho syny - Jindřichem a Václavem. I přes obrovské majetky Rýzmberků stála stavba hradu tolik, že museli postupně prodat svá léna a poté i hrad sám. Po druhé světové válce byl zkonfiskován posledním majitelům - rodu Černínů a začal jej spravovat stát. V roce 2002 byl hrad prohlášen národní památkou.

A co je na hradě tak zajímavého? Byl postaven na uměle vytvořeném ostrově chráněném rybníky a řekou. Vnitřní část hradu byla oddělena od vnější dalším vodním příkopem a dalšími hradbami. Monumentálnost této stavby vás doslova ohromí, zvláště když si uvědomíte, jakými prostředky byla budována.

Zajímavou možností jak si zpestřit návštěvu hradu je projít se po červené turistické trase zpět do Klatov. Nejlepší je tedy začít den přesunem vlakem z Klatov do Švihova. Pokud jste přijeli autem, nechte ho v Klatovech. Cesta vlakem trvá jen pár minut, takže vás to příliš nezdrží. Poté si prohlédněte hrad a po červené značce se vraťte po dvanáctikilometrové turistické trase zpět. Nudit se po cestě rozhodně nebudete, neboť jsou na trase  dvě další zříceniny hradů - Kokšínský hrádek a Komošín.

Výškový profil trasy:

klatovy_svihov_profil

Mapa:

klatovy_svihov_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročná procházka okolím Klatov

Trasa:
Švihov - Kokšín - Výrov - Komošín - Klatovský bor - Klatovy ..... celou dobu po červené

Okruh: Ne (na začátek trasy se dostanete vlakem)

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Klatov se dostanete vlakem nebo autobusem. Je to místní dopravní uzel, takže byste s tím neměli mít větší problém. Z Klatov do Švihova jezdí pravidelné vlakové spojení zhruba každou hodinu a cesta trvá 10 minut.

Převýšení: 125 m

Celkem stoupání:  6,3 km (53 %)

Celkem klesání: 5,1 km (43 %)

Občerstvení:
Restaurace jsou ve Švihově a Klatovech.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv - ověřte si pouze otvírací hodiny hradu www.hradsvihov.cz