Hrad Sloup - výlet na unikátní skalní hrad z České Lípy

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

sloup_01Pokud máte pocit, že už jste všechno viděli a že vás na žádném českém hradě nic nepřekvapí, pak rozhodně zkuste zabrousit do okolí České Lípy. Na sever od ní se totiž nachází naprostý unikát. Hrad Sloup v Čechách, který stojí na skalním bloku, vysoko nad hladinou blízkého rybníka. Místo, kde žili vojáci, šlechtici i poustevníci.

Z České Lípy nás ke Sloupu dovede červená turistická značka. Po cestě si můžete udělat ještě malou "ochutnávku" skalních hradů, a to sice hrad Svojkov, který leží poblíž červené turistické za stejnojmennou obcí. Zpět ze Sloupu do České Lípy nás dovede modrá značka, napříč Cikánským údolím s jeskyněmi. Ta bude pokračovat podél Pivovarského rybníku až k patě rozhledny Špičák.

O hradu Sloup
Zajímavý komplex hradních místností, síní a chodeb s okny a východy na početné terasy s výhledem ze skály vysoké 30 metrů. To je jenom málo z toho, co vám tento unikátní hrad může nabídnout. Hrad byl postaven už v 13. století a stal se majetkem rodu Berků z Dubé. Historické nálezy nicnméně svědčí o tom, že původní obyvatelé zde žili již od doby kamenné. Délka skály je 100 metrů a šířka 60. Plošina, která tím vznikla, je tedy velmi rozsáhlá.

Na konci husitského období se hrad stal sídlem loupeživých rytířů, kteří jej používali jako základnu. Odvetou vyslala okolní šlechta vojsko z Lužice, které nadvakráte hrad oblehlo. Dobýt se jej podařilo až na druhý pokus v roce 1445. Hrad byl vypálen, nicméně i přes slib tehdejšího pána byl opět obnoven a ten pokračoval v loupežnictví. O zhruba 200 let později, během třicetileté války, byl hrad zničen Švédy.

V roce 1679 hrad i panství koupil Ferdinand Hroznata a věnoval jej poustevníkům, kterých se tu vystřídalo hned několik. V polovině dvacátého století byl hrad prohlášen národní památkou. Více informací o otevíracích hodinách na http://www.hradsloup.cz.

Hrad Svojkov
Skalní hrad ze 14. století, postavený pány ze Svojkova.

Výškový profil trasy:

ceska_lipa_sloup_profil

Mapa:

ceska_lipa_sloup_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nepříliš náročná vycházka, i když trochu delší.

Trasa:
Česká Lípa - Písečná - Bukovany - Svojkov - Sloup - U sedmi trpaslíků - Pihel - Špičák - Česká Lípa

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Pokud nepojedete autem, pak se do České Lípy bezproblémově dostanete vlakem či autobusem. Červená turistická značka vede přímo od železniční stanice přes centrum až k cíli dnešní trasy - Sloupu

Čas: 5-6 h (bez prohlídky hradu)

Převýšení: 275 m

Celkem stoupání:  11,6 km (56 %)

Celkem klesání: 8,25 km (40 %)

Vzdálenost: 20 km

Občerstvení:
Obec Sloup

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, nicméně hrad je otevřen pouze po část roku. Více informací na http://www.hradsloup.cz.

Podrobný rozpis trasy:
Česká Lípa - Písečná - Bukovany - Svojkov - Sloup  ... ......po červené
Sloup - U sedmi trpaslíků - Pihel - Špičák - Česká Lípa .... po modré


sloup_02
sloup_03

Foto: Skalní hrad Sloup, Českolipsko