Peak District - smaragdově zelená země přímo uprostřed Anglie

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

peak_district_05Peak District, přeloženo "oblast vrcholů" najdete ve vnitrozemí Anglie. Defacto leží přímo uprostřed celého ostrova. A na co se můžete před jeho návštěvou těšit? Kontrastně zelená vřesoviště a louky, na nichž se pase nepočítaně ovcí, stovky potoků a malých říček a velmi pestrý svět rostlin.

Park byl založen v roce 1951, jako vůbec první národní park na Britských ostrovech a rychle získal na svém věhlasu. Území je dále rozděleno na severní pískovcovou část, zvanou Dark Peak a jižní, pro změnu vápencovou část, nazývanou White Peak. Jeho dnešní rozloha činí 1400 čtverečných kilometrů.

Jeho blízkost k velkým městům jako Manchester, Sheffield nebo Birmingham bezesporu přispěla k jeho popularitě a park se tak může pochlubit 22 miliony návštěvníků ročně. Vytížen bývá zejména o víkendech, kdy zde tráví volný čas právě obyvatelé okolních měst.

Pokud se sem chystáte, pak rozhodně nezapomeňte nepromokavé oblečení, nebo pláštěnku. I v porovnání se zbytkem deštivé Anglie a Walesu, tu spadne opravdu hodně srážek, zejména v severní části - Dark Peak. Průměrná roční teplota je okolo 10°C. Nejchladnějším měsícem je leden, nejteplejším potom červenec.

 

peak_district_01 peak_district_03 peak_district_04

Foto: Peak District, Centrální Anglie