Panská skála - výlet za pohádkovými skalními varhany

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Panská skálaKdo by neznal slavnou černobílou pohádku Pyšná princezna, kde rozumný a spravedlivý král Miroslav žádá o ruku princezny Krasomily. Je ovšem odmítnut a tak se rozebíhá pohádkový příběh, který nás pravidelně o každých vánocích těší na televizních obrazovkách. A právě na jedno z míst, kde se tato pohádka natáčela vás zavedeme. K čedičovým varhanům poblíž Kamenického Šenova.

Foto: Panská skála - Jan Miklín, www.janmiklin.cz

Čedičové varhany, nazývané Panskou skalou, vznikly před miliony let po nárazech dvou kontinentálních desek. Tím vznikly zlomy v zemské kůře a žhavé magma mělo cestu k povrchu volnou. Na povrch se však nikdy nedostalo, neboť zůstalo uvězněno pod vrstvou hlíny a začalo pomalu chladnout. Sloupcovitá odlučnost čediče zajistila, že skála je dnes tvořena svislými pěti nebo šestibokými sloupci, které dosahují délek až 12-ti metrů  a připomínají píšťaly kostelních varhan. Odtud také její přízvisko.

Skála byla tedy odhalena lidskou rukou, při těžbě čediče v 18. století, ovšem ta samá ruka jej mohla i zničit, neboť v lomu bylo po celých 100 let těženo a čedičové bloky byly vyváženy. Až na konci 19. století se objevily první snahy o záchranu skály a definitivní zákaz těžby přišel až o dalších padesát let později, v polovině 20, století. Dnes je díky tomu skála Národní přírodní památkou a spadá do CHKO České Středohoří.

Jak se tam dostat
Do Kamenického Šenova se dostanete autem po silnici č. 13, mezi Děčínem a Novým Borem. Panská skála je přímo na okraji obce.