Gunung Tahan Trail - sedmidenní trek malajskou džunglí pro drsňáky

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Gunung Tahan (Mount Tahan) je se svými 2187 metry nejvyšším bodem Malajského poloostrova a snad i díky své náročnosti se těší velké oblibě mezi místními lezci a horaly. Najdete ho v národním parku Taman Negara v malajském státu Pahang.  V malajštině znamená “gunung” horu a “tahan” vytrvalost. A je tomu opravdu tak. Na to, abyste stanuli na jejím vrcholku budete muset vynaložit opravdu dost energie a úsilí, protože výstup na Gunung Tahan je považován za jeden z nejdrsnějších treků v Malajsii vůbec. Celkem přejdete 27 horských vrcholů a budete sedmkrát brodit nebo křížit řeku. Brody bývají až metr hluboké, záleží podle toho, kolik napršelo.

Deštný prales, kterým trasa vede může nabídnout k více než 100 různých druhů tropických rostlin, divoká zvířata a bohužel i všudypřítomný hmyz. Výstup vám pravděpodobně budou ztěžovat pijavice, hmyz rodu flebotomus, který je podobný komárům a včely.

Charakteristika:
Fyzicky náročný a vyčerpávající trek napříč džunglí, který překonává mnoho brodů a vrcholů. Určenou pouze turistům s dobrou kondicí. Ledovec ani sněhová pole tu pochopitelně nepotkáte.

Okruh: ano (cesta tam i zpět je stejná)

Jak se tam dostat:
Pokud jste v Kuala Lumpur, budete se muset dostat na východní nádraží, odkud jede autobus do Jerantutu. Cesta trvá 3-5 hodin. Odsud jeďte taxíkem do Kuala Tembilang (30 min) a poté lodí proti proudu řeky až do vesnice Kuala Tahan (2-3 hodiny). Zpátky použijte stejnou cestu.

Čas: 7 dní

Ubytování:
Stan je nutností, hmyz je v nižších polohách dost obtížný.
Tábořiště na trase jsou tyto: Melantai Campsite, Sungai Puteh Campsite, Sungai Teku Campsite a Padang Camp

Voda a jídlo:
Po celých sedm dní nebudete mít možnost doplnit zádoby potravin, takže je nutné s tím počítat. Každý den byste měli potkat vyznačené tábořiště (campsite), kde doplníte zásoby vody. Podotýkám, že vaší vodárnou bude řeka, tudíž nezapomeňte na prostředky k jejímu čištění a opět počítejte s množstvím na sedm dní.

Kdy vyrazit:
Duben - Červenec

Rezervace a poplatky:
Před vstupem na samotný trek je nutné registrovat se v turistické kanceláři v Kuala Tahan. Pokud si nejste jistí, že to sami zvládnete, je možné pronajmout si průvodce, který může vést skupinu o počtu až 12 lidí. Cena by měla být za skupinu, takže je možné se s někým domluvit. Předtím, než vstoupíte do parku, prohledá vám ranger (správce parku) batoh a udělá soupis všech věcí. Veškeré tyto věci musíte přinést zpět do turistického centra, až se budete vracet. V opačném případě zaplatíte nemalou pokutu za každou z těchto věcí. Jeden z turistů prý přišel o celý batoh a suma byla v tisících RM.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
Kuala Tahan (60m) to Melantai (100m) - 12 km;
Melantai (100m) to Gunung Rajah (576m) - 9 km;
Gunung Rajah (576m) to Putih (156m) - 4 km;
Putih (156m) to Teku (168m) - 7 km;
Teku (168m) to Wray's Camp (898m) - 5 km;
Wray's Camp (898m) to Pankin (1462m) - 12 km 
Pankin (1462m) to G. Tangga 15 (1500m)  - 1.5 km
G. Tangga 15 (1500m) to G. Reskit (1666m)  - 2,5 km
G. Reskit (1666m) to Padang (2066m)  - 3 km
Padang (2066m) to G.Tahan (2187m)  - 7 km