Pan de Azúcar - národní park na hranicích pouště Atacama a Tichého oceánu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pan de AzúcarPan de Azúcar je území, které chrání především divokou přírodu a úžasnou faunu a flóru. Ta je zastoupena více než dvaceti druhy kaktusů, ze zvířat tu potom najdete lamy, lišky a tisíce různorodě zbarvených ptáků. V kombinaci s přípobřežní scenérií jsou zážitky odsud doslova omračující.

Parque Nacional Pan de Azúcar najdete na sever od chilského města Chaňaral. Park je tvořen zhruba 40 kilometrů dlouhým pobřežím, kde se poušť stýká s Tichým oceánem. Vytváří tak nezapomenutelné a neopakovatelné scenérie. Přímo z moře se zvedají vysoké útesy, pod kterými leží pláže s panensky bílým pískem, které se při západu slunce barví do červena a dožluta. Fotografům tak poskytuje příležitost pro unikátní snímky.

Existuje tu několik vyhlášených míst, odkud můžete zdejší přírodu pozorovat. Jedním z nich je ústí kaňonu Castillo, které je domovem lam guanako, pohybujících se mezi kaktusy. Dalším je ostrov Pan de Azúcar, který leží nedaleko od vesnice Caleta a za poplatek vás tam zaveze některý z rybářů. Sídlí tu kolonie tučňáků Humboldtových nebo tuleňů. Najdete tu i vydry mořské, hejna kormoránů a pelikánů. Pokud se dostanete až sem, rozhodně si nesmíte nechat tento ostrůvek ujít. Právě díky tvaru tohoto ostrova ve tvaru homole cukru dostal park své jméno.

Turistika v parku:
Zajímavé zážitky a výhledy jsou při pěším výstupu na Mirador Pan de Azúcar nebo vrchol Las Lomitas. Doporučil bych vybrat si ten první je o dost blíž vesnici a lépe přístupný

Ubytování:
Kemp a chaty k pronajmutí najdete ve vesnici Caleta Pan de Azúcar. Je tu i informační centrum a malý obchod.

Kdy vyrazit:
Přestože jste v suché a vyprahlé krajině na severu Chile, zimní období sem přináší občasné deště. Teploty se během roku příliš nemění. Pohybují se v poměrně malém intervalu od 12°C do 19°C. Nejlepší měsíce, kdy park navštívit jsou leden a únor, ale počítejte i s velkým množstvím jiných návštěvníků.

Rezervace a poplatky:
Platí se vjezd do parku.

Jak se tam dostanete:
Pokud cestujete autem, vedou do parku dvě odbočky, obě jsou z panamerické dálnice. Do parku žádná veřejná doprava nejezdí, ale od autobusového nádraží v Chaňaralu jsou vypravovány autobusy do parku několikrát denně.

 

Pan de Azúcar Pan de Azúcar

Foto: Národní park Pan de Azúcar - TREKY.CZ